Kde ich človek získa? No predsa na internete. Snaha ľudí hľadať si v jeho vodách vlastnú diagnózu sa stala v posledných rokoch doslova trendom. Mnohí z diskutujúcich dokonca skúšajú zaručené recepty na uzdravenie na vlastnej koži. Problémom je, že často si radia laici, ktorí o probléme nič nevedia. 5 zaručených rád sme si preklepli s lekárom Martinom Brezinom.
Až 72 % ľudí najskôr svoj problém rieši na internete. Dôvodov je hneď niekoľko. Prieskum, ktorý robila spoločnosť Mediaresearch Slovakia odhalil, že 52 % opýtaných nerado chodí lekárovi, pretože ich odrádza dlhý čas, ktorý by museli stráviť v čakárni. 51 % respondentov zas malo potrebu poznať názor aj iného odborníka. A nakoniec 23 % pacientov nedokáže vo svojom okolí nájsť kvalifikovaného odborníka, ktorý by bol schopný riešiť problém, ktorý ich trápi.
A práve z týchto príčin sa ľudia často obracajú na internet a na diskusných fórach sa snažia dopátrať zaručeného receptu na ich zdravotný problém. Mnohé z týchto rád majú však často veľmi ďaleko od skutočnej diagnózy a zdravotný problém sa vám môže zhoršiť. ,,Ak chcete svoj problém skutočne riešiť, je potrebné obrátiť sa na skutočného lekára,“ prízvukuje Martin Brezina z portálu klik-klinik.
1. Na boľavý chrbát pomôže nejesť mäso - Lož
problém: bolesti chrbta pod ľavou lopatkou
rada: údajne ide o prekyslenie organizmu, preto mu v diskusii poradili, aby zo stravy vynechal mäso, vajcia a cukor
účinok: Ozdravenie jedálneho lístka prospeje za každých okolností, ale bolesť chrbta neodstráni.
riziko: Môže ísť o jeden z prejavov kardiologického problému.
2. Kondóm na močové cesty - Polopravda
problém: časté zápaly močových ciest
rada: pri pohlavnom styku používajte kondóm
účinok: Zápal močových ciest môže mať rôzne príčiny. Je dôležité, ich odhaliť a problém rišiť od základu. Kondóm pri sexe chráni pred prípadným prenosom choroby od partnera, ale taktiež pred infekciami. No problém nevyrieši.
riziko: Zápaly dolných močových ciest môžu postihnúť aj horné a aj obličky. Tento párový orgán je pre naše telo mimoriadne dôležitý. Preto ak trpíte zápalmi, obráťte na odborníka, ktorý vám urobí stery a vylúči napríklad chlamýdie.
3. Kapusta na kŕčové žily - Lož
problém: kŕčové žily
rada: prikladanie kyslej kapusty
účinok: Kyslá kapusta síce obsahuje pomerne veľa vitamínu C, ktorý vám za určitých okolností môže zlepšiť kvalitu žilového systému, ale nie v tomto prípade.
riziko: Kým čakáte na účinok kapusty, kŕčové žily sa môžu zhoršiť a odkladaná operácia sa môže stať komplikovanejšou!
4. Žehlička na vši - Polopravda
problém: vši
rada: vlasy nafarbite a potom dôkladne vyžehlite žehličkou na vlasy
účinok: Niektoré vši a hnidy síce žehličkou zahubíte, no nie všetky. Je potrebné použiť prípravky určené na vši.
riziko: Vlasy si môžete veľmi vážne poškodiť a hnidy môžu ostať nažive!
5. Proti bolesti hrdli tvarohový obklad - Lož
problém: bolestivý zápal hrdla
rada: tvaroh zabalíte do utierky a priložíte na pár hodín na hrdlo (priviažte šatkou alebo šálom) - zaručene stiahne zápal
účinok: Staré babské rady sú účinné skôr vo forme prevencie alebo v zárodku choroby, vážnejší zdravotný problém neodstránia.
riziko: V hrdle môžete mať bakteriálnu infekciu, ktorú sa podarí zdolať len antibiotikami. Tie vám predpíše lekár na základe výsledkov výterov na mieru. Takzvaná chronická tonzilitída vzniká u pacientov po opakovaných angínach a prejavy choroby môžu byť v oblasti hrdla, srdca, obličiek, koži a kĺbov.
6. Na rakovinu hladovka - Lož
problém: onkologické ochorenie
rada: konzumovanie štiav a radikálna strata hmotnosti
účinok: Na hladovku určite nie je vhodná pri onkologickom ochorení, hladovka je vhodná pri hnačkovom ochorení, aj to len krátkodobo 1-2 dni. ,,Hladovka je odporúčaná pri onkologických ochoreniach na laických fórach a neexistujú žiadne validné klinické dáta, ktoré by tento fakt podporovali“, varuje pred touto metódou internistka Etela Janeková.
riziko: Organizmus pri liečbe onkologického ochorenia potrebuje dostatočnú energiu, aby liečbu zvládol a to nie je pri hladovke. Je potrebná správna životospráva zdravých, nekonzervovaných potravín, po jednej tepelnej úprave, a s dostatkom zastúpenia surovej stravy, aby sa znížila prítomnosť voľných radikálov, nezaťažovať telo alkoholom, fajčením.
Obráťte sa na odborníka
doktor Martin Bretina, Klinika detskej pneumológie v Podunajských Biskupiciach
Primárnym predpokladom na poskytnutie fundovanej odpovede je poskytnúť lekárom čo najviac relevantných informácií o pôvode vašich ťažkostí a realizovaných vyšetrení. V súčasnosti aj na internete nájdete odborníkov, ktorí majú potrebné vzdelanie a skúsenosti na to, aby vám vedeli odborne poradiť. Je to lepšie, ako spoliehať sa na babské rady účastníkov internetových fór a diskusií.
Sebadiagnostikovanie je nebezpečné
internista Etela Janeková, InClinic
Sebadiagnostika má dve závažné roviny.
1. Pacient na základe útržkovitých informácií a laických vysvetlení môže nadobudnúť dojem, že je závažne chorý, čo mu navodí pocit úzkosti a strachu a odkladá návštevu lekára. Mnohé choroby totiž majú rovnaké alebo podobné príznaky.
2. Možnosť je však závažnejšia, keď pacient podcení svoje príznaky, uspokojí sa a nenavštívi lekára