Smer a Republika začali burcovať voličov rečami o údajne hroziacich manipuláciách či podvodoch. Pred šírením podobných správ pritom už varovala aj polícia s tým, že to môže dopadnúť vznetlivými reakciami, ako sme videli v USA či Brazílii. Odborníci podieľajúci sa na rátaní hlasov pritom vysvetľujú, že falšovanie neumožňuje samotný systém, kde vo volebných komisiách na sčítavanie dohliadajú členovia všetkých strán a všetko by sa prevalilo.
Smer a Republika šíria naratív o údajne hroziacich manipuláciách už od začiatku apríla. Republika to chce zvrátiť aj cez zákon, ktorý tomu má vraj zamedziť. Zaväzoval by obce, aby zverejňovali okrskové zápisnice, Štatistický úrad SR by zas mal zverejňovať zápisnice z okresov. „Nepochybujeme o tom, že sú schopní falšovať výsledky, lebo im ide o všetko,“ tvrdil šéf Smeru Robert Fico. „Nemáme žiadne ilúzie o tom, že by boli schopní nejakým spôsobom zasiahnuť do volieb nejakým mimoriadnym opatrením,“ pridal sa aj šéf Republiky Milan Uhrík.
Paradoxné je, že neponúkajú dôkazy, že by sa také niečo malo diať. Šírenie strachu z údajne hroziacich volebných manipulácií sa už odzrkadlil aj v názore časti voličov. Podľa prieskumu agentúry AKO pre TV Joj sa až 41,1% opýtaných obáva zmanipulovania parlamentných volieb.
Varovanie polície
Do problému sa obula aj polícia, ktorá varovala, že jedným z hlavných hoaxov bude v roku 2023 práve ten o sfalšovaných voľbách. Cieľom podľa nich je šíriť chaos, udržiavať permanentnú neistotu a podkopávať autoritu štátnych orgánov. „Vytvorená atmosféra v spoločnosti má následne potenciál prerásť do masových protestov a násilností založených na viere v klamstvo,“ tvrdia muži zákona. Nový Čas oslovil aj iné strany či majú obavy z toho, že by mohli voľby sprevádzať nejaké manipulácie.