Chcú len vyvolať neistotu a strach
Ivan Godársky, expert na monitoring volieb, MEMO98
- V prípade strán, ktoré strašia tým, že voľby budú zmanipulované, ide buď o neznalosť, alebo o účelovú manipuláciu s verejnou mienkou. Indície o manipulovaní volieb existujú iba v predstavách strán, ktoré takýto nezodpovedný naratív šíria. Je to veľmi cynická téza, ktorá má za cieľ vyvolať neistotu a strach. Hoci môže zároveň slúžiť ako motivačný faktor pre sympatizantov daných strán, je veľmi krátkozraké s takýmto naratívom narábať, keďže cielene podrýva integritu volieb. Misia OBSE/ODIHR pozorovala voľby na Slovensku celkovo 9-krát, naposledy v roku 2020, pričom žiadne z posledných neboli vnímané ako problémové. Naproti tomu, sú krajiny, kde k volebným manipuláciám dochádza pomerne často, a to tými najrôznejšími formami od vylúčenia opozičných kandidátov cez zastrašovanie voličov až po samotnú manipuláciu počas dňa.
Nech sa radšej pozrú do Ruska
Tomáš Koziak, politológ
- Každý, kto bol vo volebnej komisii na Slovensku, vie, že k manipuláciám nemá ako dôjsť. Dochádza k nim v Rusku a Bielorusku, teda v krajinách, ktoré tieto strany obdivujú. Vo volebných komisiách sú predsa zástupcovia jednotlivých politických strán, ktorí si vzájomne pozerajú na prsty. Je to len šírenie strachu a snaha vyvolať nedôveru vo volebný proces.
Volebné manipulácie nehrozia
Andrej Školkay, výskumný pracovník SKAMBA
- Ako viacnaásobný člen a predseda okrskovej volebnej komisie si viem len ťažko predstaviť také pokusy o manipulácie, ktoré by presahovali pôsobenie okrsku. Ak by sa tajne dohodol predseda volebnej komisie so zapisovateľom, mohlo by dôjsť k menšiemu podvodu v rádoch desiatok hlasov. V rámci Slovenska však nevidím reálnu technologickú možnosť zmanipulovať parlamentné voľby.
Podozrenia existovali za Mečiara
Grigorij Mesežnikov, politológ
- Obavy z možných volebných manipulácií existovali v roku 1998. Mečiarovo HZDS totiž v roku 1997 zmarilo referendum a prijalo novelu zákona, ktorá zakázala volebné koalície, čo bolo namierené proti opozícii. Dnešná úprava volebného procesu je veľmi dobrá, po inštitucionálnej stránky sme proti manipuláciám poistení a spôsob spočítavania hlasov vylučuje manipuláciu alebo falšovanie výsledkov. Navyše, strany sú dosť skúsené na to, aby prípadným pokusom o falšovanie zabránili.