Strany si riešia aj paralelné sčítavanie
Eva Chmelová, riaditeľka odboru volieb na ministerstve vnútra
Čo vidíte za vyjadreniami Roberta Fica a Milana Uhríka, že voľby by mohli byť zmanipulované?
- Považujem to za volebnú kampaň, mobilizáciu voličov a provokovanie zvýšenia záujmu o členstvo v okrskových volebných komisiách. Nič iné za tým nevidím.
Na základe čoho teda majú takéto tvrdenia?
- Neviem na základe čoho to môžu tvrdiť. Pokiaľ ide o voľby do NR SR, Ústavný súd doposiaľ neriešil sťažnosť pre neústavnosť alebo nezákonnosť volieb, alebo sťažnosť proti výsledku volieb. Politické strany sa pred voľbami do NR SR obvykle mobilizujú a s členmi volebných komisií organizujú tzv. paralelné sčítavanie hlasov, čím kontrolujú priebeh sčítavania.
Ako funguje princíp sčítavania? Je systém nastavený tak, aby sa nedalo manipulovať?
- Výsledky volieb v okrsku zisťuje okrsková volebná komisia zložená zo zástupcov politických strán, ktorých kandidátna listina bola zaregistrovaná, takže sa vzájomne kontrolujú. Hneď ako vyhotovia zápisnicu, ktorú všetci, ak je zápisnica v poriadku, podpíšu, putuje táto v elektronickom systéme na elektronické spracovanie a publikovanie. Členovia komisie majú právo mať k dispozícii zápisnicu po podpise a počkať si na uverejnenie, pričom môžu okamžite porovnať údaje v zápisnici s údajmi na stránke Štatistického úradu SR. Zmena údajov v odsúhlasenej a odoslanej zápisnici je vylúčená, čo sa zaručilo povinným doručovaním zápisníc elektronicky.
Je teda sčítavanie transparentné?
- Samozrejme. Najväčší vplyv na výsledky volieb má volebná kampaň politických strán, ktoré sa snažia voliča ovplyvniť.
Môžu v procese sčítavania nastať nejaké chyby?
- Nič, čo robí človek, nie je neomylné. Jediná chyba, ktorá je jediným zraniteľným miestom v celom zisťovaní výsledkov volieb, je volebná miestnosť a okrsková volebná komisia. To znamená, že všetci členovia, ktorí tam sú a ktorí sú zastúpení politickými stranami, by sa mali sústrediť na sčítanie tak, aby prebehlo bezchybne a vzájomne sa kontrolovali. Môže sa stať chyba, tá ale neovplyvní výsledky volieb a nemôžeme ju nazvať manipuláciou.
Maximálna transparentnosť
Jana Morháčová, hovorkyňa Štatistického úradu Slovenskej republiky
Aký je v skratke princíp sčítavania hlasov? Je systém nastavený tak, aby voľby nemohli byť zmanipulované?
- Úloha štatistického úradu pri voľbách do NR SR začína až na úrovni okresných volebných komisií, pre ktoré vytvára odborné sumarizačné útvary. Samotné sčítavanie hlasov prebieha na úrovni jednotlivých okrskových volebných komisií (komisie v tzv. volebných miestnostiach). Členov okrskových komisií nominujú politické strany, hnutia a koalície. Každá okrsková volebná komisia po uzatvorení volebných miestností spočíta hlasy, zrealizuje všetky povinné kontrolné postupy a výsledky volieb za okrsok odošle elektronicky okresnej volebnej komisii. Zároveň okrsková komisia zabezpečí doručenie jedného rovnopisu vytlačenej a podpísanej zápisnice prostredníctvom obce do troch dní príslušnému okresnému úradu.
Najdôležitejšie zostáva, že jediný vstupný bod, cez ktorý môžu byť odoslané volebné výsledky na sumarizáciu - predstavuje okrsková zápisnica. Inými slovami, jediný, kto môže zapísať výsledky za okrsok, schváliť ich a odoslať na sumarizáciu, je výlučne okrsková volebná komisia. Okresná volebná komisia nemôže ani nedokáže zmeniť výsledky volieb za okrsok.
Je systém nastavený správne a môžeme voľby považovať za transparentné?
- V rámci procesu spracovania výsledkov volieb existuje viacero na seba nadväzujúcich kontrolných mechanizmov. Základným a najsilnejším kontrolným mechanizmom je transparentnosť celého procesu volieb a zabezpečenie prístupu verejnosti k zverejneným výsledkom. Za každý okrsok sú archivované dva podpísané rovnopisy zápisnice v papierovej forme. Je tak zabezpečená spätná dosledovateľnosť všetkých výsledkov kedykoľvek v čase.
V záujme maximálnej možnej transparentnosti, sa výsledky volieb zverejňujú priebežne na webe štatistického úradu. Následne, po potvrdení výsledkov štátnou komisiou, sa zverejňujú až do úrovne okrskov. Každý volič, kandidát, člen komisie, môže podrobne, priamo a online skontrolovať výsledky a riešiť prípadné námietky.