SLK to uviedla v tlačovej správe. Trojmesačné obdobie platnosti odporúčania pre predpis liekov je podľa komory krátke a bez reálneho významu pre prax. „Pacienti budú naďalej nútení vo zvýšenej frekvencii navštevovať špecialistov a žiadať ich o predpis liekov. Kompetencie všeobecných lekárov budú naďalej obmedzené," upozorňuje SLK. Podľa pôvodného návrhu novely zákona pritom malo ísť o poverenie na predpis liekov najdlhšie na šesť mesiacov, v prípade humánnych liekov s obsahom omamnej alebo psychotropnej látky II. skupiny najviac na dvanásť mesiacov.
SLK navrhovala, aby každé predpísanie lieku v eZdraví bolo odporúčaním na dvanásť mesiacov s tým, že nový predpis liekov špecialistom je novým odporúčaním. Navrhli aj výslovnú povinnosť všeobecného lekára na základe odporúčania liek predpísať. „Vládou schválený návrh síce vracia odporúčania na predpis liekov, ale všeobecný lekár výslovne nie je povinný predpísať odporúčaný liek. Navyše, obdobie platnosti odporúčania je podľa návrhu maximálne tri mesiace, čo nemá reálny význam a novela nerieši problém v tejto oblasti," tvrdí lekárska komora. Ak kontrola u špecialistu je v dlhšom časovom intervale ako tri mesiace, stráca odporúčanie platnosť a pacient musí ísť znovu k špecialistovi.
V minulosti bolo maximálne obdobie platnosti odporúčania najskôr šesť mesiacov, neskôr dvanásť mesiacov. „Chaos v predpise liekov, ktorý vznikol nepremyslenou novelou zákona o liekoch z decembra 2021, aktuálne predložená novela neodstráni. Voči novele z decembra 2021 protestovala drvivá väčšina lekárskych organizácií a aplikačná prax potvrdila jej nedostatky a problémy pre pacienta. Predložený návrh novely je preto pre nás sklamaním," uzatvorila SLK.