Podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej poznal Štefánik cenu slobody a vedel, že ju nie je možné získať bez zápasu a obetí. Práve tomuto cieľu zasvätil podľa nej svoj život. Pripomenula, že sa pričinil o to, aby sa Slováci stali štátotvorným národom s možnosťou rozvíjať sa v slobodnej a demokratickej vlasti.
"Dnes žijeme v časoch poznačených obavami, že slobodu môžeme opätovne stratiť. Hrozbou sú pre ňu ambície veľmoci, ktorá chce obnoviť svoj stratený vplyv. No rovnako môžeme byť rizikovým faktorom aj my sami, ak sa nedokážeme dohodnúť na demokratickom spravovaní krajiny," skonštatovala Čaputová. Rovnako ťažké, ako si slobodu vydobyť, je však zároveň si ju aj udržať. Pomôcť pri tom môže práve porozumenie Štefánikovmu odkazu.
Podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) stratilo Slovensko veľkého národovca a človeka. "Myslím si, že mu máme byť za čo vďační," povedal Kollár. Pripomenul, že Štefánik nielenže zakladal náš štát, ale zároveň bol významným politikom, hvezdárom, umelcom či filozofom. "Slovensko a Slováci stratili veľkého národovca a veľkého človeka," poznamenal Kollár.
Na aktuálnosť Štefánikovho odkazu poukazuje aj dočasne poverená vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Zvlášť aktuálny je podľa nej najmä v čase, keď verejný priestor ovládajú klamstvá, dezinformácie a alternatívne pravdy. "Jeho odhodlanie a láska k vlasti sú nám inšpiráciou, že aj v dnešnej zložitej dobe je pravda, sloboda a demokracia vzácnou hodnotou, ktorú treba chrániť a pre ktorú sa oplatí prinášať obety," napísala.