Doteraz sa museli spoliehať na výpomoc cezpoľných zo západného Slovenska, či dokonca kapitánov z Čiech. René má skúsenosti aj s plavbami po mori, kapitánom však doteraz nebol. „Vždy ma lákalo dobrodružstvo, tak som sa asi pred 10 rokmi prihlásil na súkromnú námornú školu v Bratislave. Vyštudoval som na pozícii námorného dôstojníka v strážnej službe. Po skončení som pracoval ako navigátor na veľkých nákladných lodiach v Atlantickom oceáne,“ vysvetlil René, ktorý bol pôvodne vyštudovaným kuchárom - čašníkom, ale námorníctvo majú v rodine. Aj jeho strýko sa plavil po moriach.
„Ľudia by boli prekvapení, že ani nás suchozemcov námorníci z morských krajín nepovažujú za outsiderov, lebo Československo malo námornú tradíciu,“ prezradil východniar, ktorý robil aj pre nemeckú firmu, ktorá splavuje Dunaj a Rýn. Po čase však zatúžil po domovine a vrátil sa na východ Slovenska. „Už vlani som na Bohemii robil lodníka. Tohto roku som si urobil kapitánske skúšky a budem ju riadiť,“ teší sa mladý muž.
Je rád, že tohto roku sa zatiaľ neobjavili problémy s nízkou hladinou vody, kvôli ktorej museli dokonca predčasne ukončiť sezónu. Svojej úlohy sa nebojí. „Na námorných lodiach som zažil situácie, že loď medzi vlnami ani nebolo vidno. Toho sa na Domaši neobávam,“ usmial sa René. Loď už začala tohtoročnú sezónu. „Zatiaľ plávame na objednávky, v júni sa však majú začať pravidelné jazdy,“ uzavrel.
Uhradili náklady
Loď na Domaši prevádzkuje obec Kvakovce. „Usilovali sme sa o jej zaobstaranie, aby sme vytvorili aj nové pracovné miesta pre domácich. Sme radi, že teraz budeme mať domáceho už aj kapitána. Je to usilovný muž. Kapitánske oprávnenie si urobil na vlastné náklady s tým, že keď bude úspešný, obec mu uhradí náklady. Tešíme sa, že skúšky úspešne zvládol,“ uviedol starosta Kvakoviec Radovan Kapraľ.