Podľa generálneho riaditeľa Národného lesníckeho centra Petra Balogha lesníci i ochranári deklarovali, že si plne uvedomujú potrebu bezzásahových území. "Ale ich rozsah má byť predmetom odbornej aj spoločenskej diskusie. Slovensko by nemalo prekračovať záväzky, ktoré mu vyplývajú z medzinárodnej legislatívy, a ktoré sú už aj tak dosť ambiciózne. Na ostatnom území odporúčame aplikovať trvalo udržateľný manažment s využitím najnovších prístupov tak, aby sa uspokojili všetky nároky spoločnosti na benefity z lesa a rovnako aj dostatok drevnej suroviny pre drevospracujúci priemysel," uviedol po konferencii Balogh.
Na stretnutí diskutovali zástupcovia lesníkov, ministerstva životného prostredia i pôdohospodárstva, Štátnej ochrany prírody, zástupcovia národných parkov i akademickej obce. Tibor Jančok z ministerstva pôdohospodárstva na konferencii zdôraznil, že lesníctvo nie je hrozbou pre plnenie environmentálnych cieľov Slovenskej republiky. "Naopak je nádejou na trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov," zdôraznil. "Slovenské lesníctvo má na toto dostatočné know-how založené na tradícii 125-ročného lesníckeho výskumu. Máme funkčné riešenia a budeme radi, ak budú využité pri obhospodarovaní nášho zeleného bohatstva v prospech celej spoločnosti," doplnil Balogh.
Účastníci konferencie na záver prijali päť bodov, v ktorých sa snažili nájsť prienik medzi názormi lesníkov i ochranárov. Deklarovali v nich ochotu akceptovať environmentálne ciele Európskej únie, no zároveň apelovali na dôslednejšiu analýzu ich vplyvov. Ochrana prírody zasa vzala na vedomie požiadavku vlastníkov pôdy na rešpektovanie súkromného vlastníctva, napríklad pri zonáciach chránených území.