Výskumníci sa pozreli na behaviorálne programy zamerané na chudnutie. Tie zahŕňali diétne a cvičebné zásahy, čiastočnú alebo úplnú náhradu jedla, prerušovaný pôst, finančné stimuly a priemerné schudnutie o 2 až 5 kilogramov.
Ľudia, ktorí schudli vďaka behaviorálnym programom, zaznamenali niektoré z nasledujúcich benefitov: nižší krvný tlak, zdravšie hladiny cholesterolu, nižšie hladiny špecifického markera diabetu známeho ako HbA1c. Mierny úbytok hmotnosti má tiež významný prínos pre zdravie srdca.
Nadmerná telesná hmotnosť zvyšuje u niekoho riziko vysokého cholesterolu a vysokého krvného tlaku. Tieto faktory zároveň zvyšujú riziko vzniku srdcových ochorení, ako aj inzulínovej rezistencie, ktorá je predchodcom cukrovky. Chudnutie je teda metóda na zlepšenie zdravotných výsledkov.
Chudnúť je oveľa jednoduchšie, ako si nižšiu hmotnosť udržať. Preto sú zistenia tejto konkrétnej analýzy sľubné v tom, že prínosy pre zdravie boli viditeľné z dlhodobého hľadiska.
Čo však robiť, ak schudnete a hmotnosť sa vám znova začne zvyšovať? Odborníci ponúkajú 5 rád.
1. Prijmite fakt, že môže dôjsť k neúspechom
Každý môže raz spadnúť z koňa. Je iba na vás, či sa rozhodnete opäť zabojovať a na koňa sa vrátiť.
2. Prehodnoťte svoje metódy chudnutia
Spôsob, akým schudnete, môže, žiaľ, zvýšiť pravdepodobnosť, že opäť priberiete. Preto, ak je opätovné priberanie na hmotnosti bežným javom, je dobré začať tým, že sa pozriete na metódy, ktorými sa hmotnosť na začiatku stratila a niečo zmeníte.
3. Pridajte viac fyzickej aktivity
Pokiaľ ide o udržanie chudnutia, cvičenie je nevyhnutné. Jednoduchá chôdza 30 minút denne môže pomôcť udržať si hmotnosť.
4. Znížte spotrebu alkoholu
Alkohol môže byť skrytým zdrojom priberania.
5. Uvedomte si, že ste človek
Malé výkyvy z času na čas sú normálne. Dôležité je držať trend a uvedomiť si, čo je pre vaše telo a pre vás najlepšie.