"Čína je silne nespokojná s bezdôvodnými ohováraním a očierňovaním bežného výkonu povinností čínskeho veľvyslanectva a konzulátov v Kanade. A ostro proti tomu protestuje," uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning.
Poslanec Michael Chong sa v Kanade postavil do čela kritiky, podľa ktorej Ottawa zatvára oči pred zasahovaním Číny do kanadských záležitostí. Noviny Globe and Mail s odvolaním sa na tajné dokumenty a anonymný bezpečnostný zdroj napísali, že čínska spravodajská služba plánovala zaviesť proti Chongovi a jeho príbuzným v Hongkongu sankcie. Vo februári 2021 totiž podporil odsúdenie konania Pekingu v čínskej provincii Sin-ťiang ako genocídu.
Do intrigy bol údajne zapletený aj diplomat na čínskom konzuláte v Toronte. Ottawa reagovala, že "uvažuje nad rôznymi možnosťami riešenia vrátane vyhostenia diplomatov". Peking v piatok dôrazne poprel akékoľvek pochybenie a trval na tom, že škandál "umelo zveličili niektorí kanadskí politici a médiá".
Hovorkyňa Mao tieto tvrdenia označila za "úplný nezmysel a politickú frašku založenú na ideologickej zaujatosti". Kanadský premiér Justin Trudeau čelí silnejúcemu tlaku, aby zajal nekompromisný postoj voči Pekingu. V minulosti sa objavili odhalenia, že Čína sa snažila ovplyvňovať voľby v Kanade v rokoch 2019 a 2021.