Ich vyhrážky súviseli s analýzami, ktoré AEMET zverejnil v súvislosti s mimoriadne skorou vlnou horúčav, ktorá Španielsko zasiahla minulý týždeň. Absolútny teplotný rekord pre mesiac apríl v kontinentálnom Španielsku bol prekonaný vo štvrtok, keď v meste Córdoba na juhu krajiny namerali 38,8 stupňa Celzia, vysvetlila vo svojej správe agentúra AFP citovaná agentúrou TASR.
Verejne známi meteorológovia dostali na sociálnych sieťach, e-mailom alebo dokonca telefonicky správy typu: "Vrahovia", "Zločinci", "Sledujeme vás", "Za toto zaplatíte".
V rozhovore pre španielsky denník El Diario jedna z hovorkýň AEMET Estrella Gutiérrezová uviedla, že počas svojej 30-ročnej kariéry "nikdy" nezažila takú mieru agresivity.
"Sme dôležitou verejnou službou, máme vysoko kvalifikovaných a odborných zamestnancov," upozornila meteorologička a odsúdila záplavu nepravdivých informácií a popieranie zmeny klímy na sociálnych sieťach. "Zmena klímy je realita," dodala s tým, že to potvrdzujú aj rôzne správy odborných grémií.
V reakcii na útoky voči AEMET španielska ministerka pre ekologickú transformáciu Teresa Riberová vyzvala v piatok na skoncovanie s týmto typom praktík. "Klamstvo, živenie konšpirácií a strachu, urážanie... Ochudobňuje to našu spoločnosť," napísala na svojom účte na Twitteri.
AFP pripomenula, že Španielsko už niekoľko rokov zažíva nárast vĺn horúčav, pričom zrážky sú čoraz ojedinelejšie a nepravidelnejšie. Podľa OSN je 75 percent územia krajiny ohrozených dezertifikáciou.
Keďže vodné nádrže sú naplnené na polovicu svojej kapacity a poľnohospodárske zväzy tvrdia, že 60 percent poľnohospodárskej pôdy trpí v dôsledku nedostatku dažďa, Španielsko požiadalo o pomoc Brusel, od ktorého očakáva, že aktivuje krízové fondy Európskej únie pre poľnohospodárstvo.