Od decembra tak stratila Hegerova vláda štyroch členov, čo už je zrejme neudržateľné aj pre prezidentku Zuzanu Čaputovú (49). Tá v piatok odletela na korunováciu do Londýna, no okamžite po svojom návrate bude musieť vyriešiť, či a koho poverí úradníckou vládou.
Heger sedí okrem premiérskej stoličky aj na dvoch ministerských. Odchod Vlčana z vlády pre schválenie 1,4-miliónovej dotácie pre firmu, kde je konečným užívateľom výhod, len podčiarkol trápenie sa Hegerovho kabinetu. Aby toho politického chaosu nebolo málo, na odchod zamával aj šéf rezortu zahraničia Káčer. Hlava štátu už predtým naznačovala, že ak odíde z vlády ešte jeden člen, poverí riadením štátu úradnícku vládu.
„O svojom ďalšom postupe v súvislosti s vnútropolitickou situáciou mám jasno. Čo najskôr po návrate z Londýna s ním oboznámim premiéra Eduarda Hegera a predsedu parlamentu Borisa Kollára a následne aj verejnosť,“ uviedla Zuzana Čaputová. V tejto súvislosti sa na budúcej premiérskej pozícii najviac skloňuje meno viceguvernéra Národnej banky Slovenska Ľudovíta Ódora.
Snaha o záchranu
Heger sa pritom svoje postavenie snaží silou-mocou zachrániť. Vo štvrtok večer zvolil formu mimoriadneho prejavu v RTVS, kde tvrdil, že Slovensko je v „kríze chaosu“. Snažil sa sypať si popol na hlavu a priznal, že chaos prepukol cez COVID-19, priniesla ho vojna aj energetická a inflačná kríza.