"Vyrabovaných, poškodených a zničených bolo viacero chladiarenských zariadení obsahujúcich aj vyše milión vakcín proti detskej obrne, ktoré boli v Južnom Dárfúre," uviedla Hazel De Wetová z UNICEF-u.
Boje v Sudáne vypukli 15. apríla, a to medzi dvoma veliteľmi, ktorí pred 18 mesiacmi spoločne zosnovali vojenský prevrat s cieľom zmariť prechod krajiny k demokracii. UNICEF bol v tom čase uprostred očkovacej kampane proti detskej obrne, s ktorou v krajine začal po prepuknutí tohto ochorenia koncom roka 2022.
Detská obrna je vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa prenáša väčšinou fekálnou-orálnou cestou a niekedy aj kontaminovaným jedlom a vodou. Postihuje najmä deti mladšie ako päť rokov a môže spôsobiť ochrnutie. Afriku v roku 2020 vyhlásili za kontinent bez výskytu detskej obrny. Malawi, Mozambik a Sudán však od vlaňajška hlásili viaceré importované prípady tohto infekčného ochorenia.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojej databáze uvádza, že od vypuknutia aprílového vypuknutia konfliktu došlo v Sudáne už k 28 útokom na zdravotnícke zariadenia.
Rabovanie počas bojov medzičasom hlásilo množstvo humanitárnych organizácii vrátane Svetového potravinového programu (WFP), ktorý informoval, že prišiel o zásoby v hodnote 11,5 až 12,5 milióna eur.