„Výrazne sa priklonil na jednu stranu a neraz som mal pocit, že Richard Sulík (SaS) a strana Za ľudí môžu mať pocit, že hrajú druhú ligu," uviedol Dzurinda na dnešnej tlačovej besede. Druhou príčinou je podľa neho to, že odchádzajúca koalícia nenašla jednotiacu myšlienku. Domnieval sa, že jednotiacim prvkom sa mohla stať pandémia ochorenia Covid-19. „Keby boli všetci štyria v kríze jednotní a nehľadali by politické body pri každom rozhodnutí, myslím si, že mohli dopadnúť oveľa lepšie," myslí si zakladateľ Modrých.
Treťou príčinou je podľa Dzurindu fakt, že sa Eduard Heger po vymenovaní za predsedu vlády nedokázal emancipovať - mocensky, ani ideopoliticky. „Keby po vymenovaní žiadal aj post predsedu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) alebo keby sa jasne dištancoval v niektorých politických alebo aj ideových témach od Igora Matoviča, situácia mohla dopadnúť inak," vysvetlil. Štvrtým dôvodom má byť Hegerove unáhlenie sa s formovaním vlastnej politickej strany Demokrati.
Predseda vlády Eduard Heger (Demokrati) požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o odobratie poverenia viesť vládu SR. Uviedol to v nedeľňajšom vyhlásení s tým, že prezidentka neakceptovala jeho iné návrhy na riešenie aktuálnej politickej situácie. Šéfom úradníckej vlády bude viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová. Doplnila, že tím úradníckej vlády je už zostavený. K vymenovaniu novej vlády hlava štátu podľa vlastných slov pristúpi nie začiatkom nadchádzajúceho, ale až ďalšieho týždňa. Dôvodom je, že nominanti potrebujú ukončiť svoje záväzky na doterajších pôsobiskách.