Peking nevylúčil ďalšie odvetné opatrenia, informovala agentúra AP. Podľa kanadskej tlače sa jeden z čínskych diplomatov zapojil do snahy zastrašiť kanadského konzervatívneho poslanca Chonga, ktorý v parlamente napríklad inicioval návrh, aby Kanada vyhlásila prístup Číny k Ujgurom za genocídu. Čína podľa denníka The Globe and Mail tiež zisťovala informácie o poslancovej rodine, ktorá žije v Hongkongu. Noviny sa odvolávali na zistenia kanadskej tajnej služby CSIS z roku 2021.
"Nebudeme tolerovať žiadne zahraničné zasahovanie," uviedla kanadská ministerka zahraničných vecí Mélanie Jolyová. Vláda premiéra Justina Trudeaua čelila kritike tlače aj opozície, že aktivitám čínskych diplomatov nečinne prihliada.
Vyhostenie svojho diplomata označil Peking za "nerozumné rozhodnutie", ktoré nemá opodstatnenie. Kanadskej konzulke v Šanghaji Jennifer Lynnovej Lalondeovej nariadil, aby do 13. mája opustila krajinu. Čínske ministerstvo zahraničia tiež uviedlo, že "si vyhradzuje právo zaviesť ďalšie opatrenia" v reakcii na vyhostenie diplomata zo svojej misie v Toronte.
Podľa kanadského premiéra Trudeaua aj informácií zo spravodajských služieb, ktoré zverejnili kanadské médiá, sa Peking snažil ovplyvniť kanadské parlamentné voľby v roku 2019 a 2021. To ale Čína odmieta. Vzťahy medzi oboma krajinami sú napäté od roku 2018, keď kanadské úrady zadržali finančnú riaditeľku čínskej technologickej spoločnosti Huawei Meng Wan-čou.