Pracovať z domu už nie je nič výnimočné a nikto to už nepovažuje za flákanie sa. Nový spôsob fungovania počas pracovného dňa je tiež založený na dôvere zamestnávateľa k zamestnancovi a od zamestnanca si vyžaduje zodpovedný prístup.
„Ešte pred pár rokmi bola úplná alebo čiastočná práca formou home officu výsadou IT pozícií, výnimočne zamestnávatelia poskytovali maximálne jeden deň home office v mesiaci ako benefit. Situácia sa úplne zmenila príchodom pandémie, ktorá tejto forme práce otvorila dvere a, naopak, práca z domu bola nevyhnutnosťou,“ vraví Mária Harvaníková z firmy PRO Business Solutions.
„Ak to povaha práce umožňuje, veľká väčšina zamestnávateľov prácu z domu svojim zamestnancom umožňuje ako benefit aj v súčasnosti, najčastejšie však v kombinácii s prácou v office v rôznom pomere, napríklad 1:4 alebo 2:3, teda v tomto prípade dva dni home office a tri dni práca v office,“ vraví Harvaníková.
Výskumno-štatistická a poradensko-konzultačná spoločnosť TREXIMA Bratislava sa vo svojom prieskume aktuálne zamerala na podnikovú sociálnu politiku a v rámci toho aj na využívanie home officu. „Zamestnanci v informačných technológiách, odborných a vo vedeckých činnostiach zvyšujú počty pracujúcich na diaľku,“ zhodnotila Natália Cíbiková z úseku trhu práce a ľudských zdrojov Treximy.
Vlani mali približne 4 percentá zamestnancov vo vedeckom sektore v pracovnej zmluve home office, pričom v roku 2017 to bolo len 0,1 %, vyplynulo z prieskumu. „Home office zvyšuje flexibilitu a produktivitu,“ hovorí Samuel Filadelfi z firmy Trexima.