Indonézia, ktorá tento rok predsedá ASEAN, zabezpečila dodávku tejto humanitárnej pomoci po tom, ako dlho odkladala aj samotné posúdenie tejto požiadavky.
AP doplnila, že na summit ASEAN už druhý rok po sebe nebol pozvaný najvyšší predstaviteľ Mjanmarska. Táto krajina síce zostáva členom ASEAN, ale pre neschopnosť vojenskej junty realizovať mierový plán sa nemôže zúčastňovať na summitoch na najvyššej úrovni.
Armáda sa moci v Mjanmarsku chopila vo februári 2021, keď zosadila zvolenú vládu političky Aun Schan Su Ťij. Táto politická kríza prerástla do občianskeho konfliktu, ktorý sa stal najvážnejšou krízou v rámci ASEAN od jeho založenia v roku 1967.
Od násilného prevzatia moci mjanmarskou armádou bolo bezpečnostnými silami zabitých viac ako 3450 civilistov a tisíce ďalších sú stále uväznené, uviedlo Združenie na pomoc politickým väzňom, ktoré vedie evidenciu obetí a zatýkania v súvislosti s represiami vojenskej vlády.
Ministri zahraničných vecí a lídri členských štátov ASEAN, ktorí sa stretli na summite na ostrove Flores, sa snažia naštartovať päťbodový plán dohodnutý s Mjanmarskom pred dvoma rokmi po tom, ako sprostredkovateľské pokusy o ukončenie násilia neboli úspešné.
Indonézska ministerka zahraničných vecí Retno Marsudiová v piatok uviedla, že jej krajina využíva "tichú diplomaciu", aby hovorila so všetkými stranami konfliktu v Mjanmarsku a podnietila obnovenie mierového úsilia.