Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o skvelú správu, niektoré samosprávy majú hlavu v smútku, ako to zvládnu. Obavy majú aj niektoré súkromné zariadenie, ktoré zase nevedia, či prežijú. Aké najväčšie úskalia ich čakajú?!
Nebude to likvidačné
Aneta Parišková (49), majiteľka súkromnej MŠ v Bratislave
Uvidíme, ako to bude fungovať, ale nemyslím si, že to bude pre súkromné škôlky likvidačné. My kladieme veľmi veľký dôraz na kvalitu a individuálny prístup k deťom, teda na to, čo je plusom súkromnej škôlky. A máme klientov, ktorí preferujú súkromnú škôlku, takže je to otázka výberu a je super, že pre rodičov bude aj taká, aj taká možnosť.
Problém máme už vyriešený
Ján Hrčka (43), starosta bratislavskej mestskej časti Petržalka
Problém s nedostatkom kapacít sme vyriešili už vlani začiatkom školského roka, keď sme aj avizovali, že sme po viac ako desaťročí schopní do materských škôl prijať všetky deti, ktoré na to mali nárok - tie, ktoré do konca roka 2022 dosiahli tri roky. Podarilo sa nám to vďaka trojročnému systematickému rozširovaniu kapacít – najmä rekonštrukciou existujúcich priestorov materských škôl. Keďže demografická krivka aktuálne ukazuje, že v nasledujúcej dekáde budú počty detí v materských školách každým rokom výrazne klesať, ďalšie rozširovanie materských škôl po stabilizácii situácie v najbližších dvoch až troch rokoch v prípade Petržalky nepredpokladáme.
Môže to ovplyvniť kvalitu vzdelávania
Gabriela Macíková (49), zriaďovateľka súkromnej MŠ v Banskej Bystrici
Myslím, že z krátkodobého hľadiska spomenutá novela naše fungovanie nijako zvlášť neovplyvní. Odlev detí do štátnych materských škôl môže byť pre nás rizikom v spojení s poklesom demografickej krivky pôrodnosti. Povinnosť samospráv prijímať deti od 3 rokov dáva samosprávam možnosť zriaďovať materské školy aj v náhradných priestoroch, ktoré nie vždy musia spĺňať prísne podmienky. To sa môže odzrkadliť na kvalite poskytovanej služby a taktiež to stavia zriaďovateľov do nerovného postavenia, čo do podmienok, ktoré sú na nich kladené.