Hlava štátu chce úradnícku vládu vymenovať budúci týždeň. „Zoznamy mien kandidátov na ministerstvá vo vláde odborníkov, ktoré sa objavujú v médiách, neboli potvrdené prezidentskou kanceláriou a obsahujú aj mená, o ktorých sa vo vláde neuvažuje,“ uviedli od prezidentky.
Zatiaľ čo budúceho premiéra väčšinou chvália, okolo niektorých možných ministrov sa objavujú otázniky. Tak to bolo aj pri obsadení rezortu kultúry, na ktorý dostal pozvánku Július Barczi. Ten v roku 2015 vysvetľoval škandál, keď ako správca zbierky neurčil originál sochy pápeža Pavla V. od talianskeho sochára Giana Lorenza Berniniho.
Aj kunsthistorici ju od 80. rokov považovali za dobovú kópiu, o origináli nevedel ani majiteľ či ministerstvo. Dielo išlo po jeho smrti do dražby, kde bolo vydražené za 24-tisíc eur. Až neskôr vyšlo najavo, že išlo o originál a predal sa do Ameriky za 33 miliónov eur.
„Som spokojný s tým, ako sa rozhodla pani prezidentka,“ povedal po stretnutí s Čaputovou Boris Kollár. V kuloároch sa špekuluje aj o minulosti uvažovanej ministerky školstva Miroslavy Hapalovej. Tá pôsobila ako šéfka Štátneho pedagogického ústavu, kde mala mať spory so zamestnancami.
Pôvodne mala ísť na rezort školstva už po demisii Branislava Gröhlinga, no viacerí zamestnanci ministerstva sa mali proti tomu postaviť. Hapalová popierala, že by bola problémom. „Nikdy ma kolegovia neobvinili z neadekvátneho správania. Naopak, ku všetkým som sa správala a správam kolegiálne,“ obhajovala sa pre Topky.
Ministra nemusíte milovať
Radoslav Štefančík, politológ
Ministri tu nie sú na to, aby ich ľudia milovali. Ministri sú na to, aby rezort riadili čo najlepšie. K dobrým manažérom patrí to, že dokážu vytvoriť skutočne dobrú a tvorivú atmosféru na pracovisku a pokiaľ to táto osoba nevie, tak je tá otázka, či bude dobrý minister/ministerka. Ale minister nie je na to, aby ho ľudia milovali.