Ako informoval portál Daily Mail, podľa Toma majú veľké technologické spoločnosti prístup k vašim osobným údajom cez rôzne aplikácie. Niektoré máte v telefóne možno aj vy.
Tom sa oblúkom vyhýba digitálnym hlasovým asistentom, medzi ktoré patrí aj obľúbená Alexa. Systém dostáva povolenie na záznam zvuku, ktorý môže ostať aktivovaný ešte niekoľko sekúnd potom, ako dostal príkaz. Údaje totiž idú do centrálneho cloudu. Hovorca Amazonu však tvrdí, že údaje zákazníkov sú vždy chránené a k ich archivácii nedochádza. Na aktiváciu sa využíva zvolené slovo a po splnení požiadavky je nahrávanie okamžite ukončené.
Ďalšou nebezpečnou aplikáciou je podľa odborníka tá od spoločnosti Uber, predovšetkým funkcia „Good View". Už v minulosti mal poskytovateľ problémy týkajúce sa ochrany súkromia, pretože mal prístup k polohe používateľov. V roku 2022 dokonca došlo k úniku údajov o vodičoch. Prepravca sa však háji tým, že to je už minulosťou a ich systém na ochranu súkromia je na vyspelejšej úrovni, ktorú klienti oceňujú.
Mnohých asi prekvapia aj výhrady voči obľúbenej aplikácii WhatsApp. Napriek šifrovaniu správ sa Tomovi nepáči, že zdieľa údaje so spoločnosťou Facebook, keďže obe patria spoločnosti Meta. Hovorca spoločnosti však dodáva, že spomínané kódovanie zabezpečuje, že ani jeden zo subjektov obsah konverzácie nemôže vidieť.