Keď po mnohých rokov dôjde nielen z dôvodu poveternostných vplyvov k opotrebovaniu plášťa domu, týka sa to okrem fasády aj ďalších kľúčových a namáhaných prvkov – dverí, okien či garážových vrát. Často je nutné vymeniť tieto časti za nové a kvalitnejšie.
Hoci sa to pritom nemusí zdať, vyjadrenie stavebného úradu sa netýka iba nových stavieb, ale aj niektorých rekonštrukcií. Najmä tých, na ktorých dôjde k narušeniu nosných konštrukcií stavby. Bez stavebného povolenia sa, naopak, zaobídu také úpravy, ktoré nosnú konštrukciu nenarušia, negatívne neovplyvnia požiarnu bezpečnosť stavby, nebude treba posúdiť vplyv na životné prostredie a nebudú použité neobvyklé materiály, ktoré by sa hmotnosťou zásadne líšili od pôvodných.
Malú garáž postavíte bez stavebného povolenia
Od veľkosti garáže sa neodvíja len investícia do materiálu, ale aj to, či je nutné zháňať stavebné povolenie. „Stále častejšie sa stretávame so samostatne stojacimi garážami. Pri tých záleží na veľkosti. Garáže nad 25 metrov štvorcových musia získať tak územné rozhodnutie, ako stavebné povolenie,“ hovorí Petr Přichystal, marketingový manažér spoločnosti LOMAX, ktorá sa zaoberá produkciou garážových vrát či vchodových dverí.
Uvedený limit však nemusí byť ľahké splniť. „Ľudia dnes často vlastnia viac áut, ktoré sú navyše väčšie než pred pár rokmi. Garáže sú zároveň často spojené s dielňou a slúžia aj ako úschovňa pre bicykle, motorky aj záhradný nábytok či náradie. Z hľadiska osobného komfortu je teda lepšie garáž postaviť priestornejšiu,“ dopĺňa Přichystal.
Naopak, garáže, ktoré limit 25 metrov štvorcových neprekračujú, je možné postaviť aj bez týchto náležitostí, ale stále je nutné podať formulár na územný súhlas, čo je jednoduchý variant stavebného povolenia.
Okná zvládnete vymeniť bez dozoru úradov
Okrem prípravy na novú garáž je jar vhodným obdobím najmä na výmenu starých okien. „Výmena je vďaka teplejšiemu počasiu príjemná, firmy nie sú také vyťažené, a aj cena služieb je nižšia než v exponovaných letných mesiacoch,“ vysvetľuje Přichystal.
Ak sa okná vymieňajú za vzhľadovo a veľkostne rovnaké a nemení sa ich členenie, ide iba o takzvané udržiavacie práce a stavebné povolenie nie je potrebné. Ak nové okná budú vyzerať inak - pôvodné boli z iného materiálu alebo sa zmení farba nových okien, mierne tým zmeníte vzhľad stavby. Prerábku tak budete musieť ohlásiť. V prípade zmeny tvaru (väčšie alebo menšie) a budú inak členitosti ide o stavebnú úpravu, ktorá vyžaduje stavebné povolenie. Nutné je tak isto v prípade, keď by montáž nových okien zasahovala do nosnej steny.
O rekonštrukciách v bytoch často rozhoduje družstvo
Výmena okien v panelových domoch sa svojimi formálnymi náležitosťami príliš nelíši. Okrem prípadného povolenia úradov však výmenu musí schváliť aj bytové družstvo či spoločenstvo vlastníkov. Ich súhlas je nutný aj v tom prípade, ak sa obyvatelia bytu rozhodnú vziať rekonštrukciu od podlahy a zasiahnuť do nosných konštrukcií stavby alebo meniť vzhľad budovy. „Ten narušuje napríklad vonkajšia tieniaca technika. O jej montáži si majitelia bytov nemôžu rozhodnúť sami, ale plánovanú investíciu im musí odsúhlasiť majiteľ či družstvo,“ vysvetľuje Přichystal.
Oznámenie o plánovaných rekonštrukciách by sa však nemali týkať iba úradu a správcov domu, ale aj susedov. Tým je prinajmenšom slušné oznámiť plánované zmeny a upozorniť na možný hluk.