S ďalšími projektovými partnermi postupne pracujú na pretvorení viac ako 112 hektárov monokultúrnych polí na pestré porasty. "Prvé pozemky sme na jar osiali špeciálnou zmesou rastlín, ktoré tak poskytnú potravu pre hmyz počas celej sezóny. V doposiaľ sterilnej poľnohospodárskej krajine vznikajú doslova ostrovy života," priblížil Veselovský. Doplnil, že okrem sokolov kobcovitých z toho profitujú aj dropy veľké alebo kŕdliky jarabíc poľných.
Okrem vytvorenia lovísk pre sokoly vyvesili odborníci desiatky búdok. "Keď je vhodných hniezd málo, pomáhame im inštalovaním búdok. Sokoly kobcovité hniezdia v kolóniách, preto im vyhovuje, keď sú búdky blízko seba. Prvé dve desiatky jedincov boli už minulý týždeň pozorované vo vetrolamoch, kde zvyknú hniezdiť," podotkol Slobodník. Priaznivé podmienky na hniezdenie aj vhodné potravné biotopy podľa neho dávajú dobrý základ, aby populácia sokola kobcovitého konečne prosperovala.
Sokoly kobcovité, nazývané tiež červenonohé, kedysi podľa Slobodníka žili v desiatkach lokalít juhozápadného a juhovýchodného Slovenska. V súčasnosti pravidelne hniezdia v chránenom vtáčom území pri Bratislave. Druh zimuje najmä v Angole, Botswane a Namíbii.