Keby nám chýbali minerály, neplnili by ani vitamíny svoju funkciu. To, koľko minerálnych látok potrebujeme, závisí od veku, od nášho fyziologického stavu, od stravy, ako aj od životných a pracovných podmienok. Nedostatok minerálov býva dôsledkom zlej, nevyváženej stravy, často v dôsledku horúčkovitej snahy schudnúť.
Všetky minerálne látky by mali byť nevyhnutnou súčasťou potravy. „Zaisťujú určité fyzikálne a chemické vlastnosti telesných tkanív a telesných tekutín, najmä krvi a tkanivového moku, umožňujú dráždivosť tkanív a zároveň odpoveď na podráždenie. Sú súčasťou bielkovín a tukov, hormónov a enzýmov, aktivizujú látkovú premenu. Keďže organizmus si nedokáže minerálne látky sám vyrobiť, musíme ich prijímať v potrave alebo vo forme výživových doplnkov novej generácie,“ vraví lekár Pavel Malovič. Minerály sa zúčastňujú na výstavbe a údržbe telesných tkanív.
Koľko minerálky je zdravé piť?
- Minerálne vody majú dopĺňať denný pitný režim, ktorého základom by mala byť voda s nižšou mineralizáciou, to znamená do 500 miligramov na liter.
- Minerálna voda by nemala prekročiť 30 až 50 percent z celkového denného príjmu vody.
- Denný príjem vody predstavuje asi 2,5 až 3 litre na osobu.
- Minerálne vody by sa nemali kombinovať s iónovými nápojmi.
- Opatrní by sme mali byť pri minerálkach so zvýšenou mineralizáciou najmä pri deťoch a u dospelých s ochoreniami obličiek a srdca.
- Priaznivý vplyv má tvrdšia voda, teda voda s vyšším obsahom vápnika a horčíka.