Pripravovala sa totiž na scenár, že odvolaný kabinet Eduarda Hegera (47) zlyhá, čo sa napokon aj stalo. Ódor priznáva, že novú ministerskú zostavu skladal s hlavou štátu a v prípade niektorých mien mal právo veta.
Ódor tvrdí, že ide do novej úlohy v konštruktívnej polohe. „Nemusíme hrať politické hry. Stretnem sa s relevantnými politickými stranami, budeme hľadať prieniky pri programovom vyhlásení. Nie som naivný, dobre viem, že politika nepustí, ale stojí to za pokus, lebo ľudia si zaslúžia hovoriť o relevantných témach,“ uviedol Ódor. Sústrediť sa chce na zraniteľné skupiny na Slovensku. „Nie som zástanca plošných megalomanských riešení,“ dodal. Hneď zo začiatku sa stretáva s útokmi zo strany Smeru, že ide o vládu riadenú zo zahraničia.
Ódor na to reaguje pokojne: „Nie som nováčik, 20 rokov chodím okolo politiky. Na tie teraz zverejnené útoky môžem povedať, že ďakujem pánovi Ficovi, že ma jeho vláda nominovala na funkciu viceguvernéra NBS.“ Prezidentka vysvetľuje, že hlavným cieľom bude upokojiť situáciu. „Aby vláda nebola zdrojom politického boja. Očakávam vecnú, odbornú politiku. Táto vláda už nebude mať možnosť presadzovať zásadné zmeny, pretože parlamentné schôdze už nebudú,“ dodáva hlava štátu. Vo štvrtok napoludnie mali v Prezidentskom paláci hotový takmer kompletný kabinet, okrem jedného mena.
Dohoda s palácom
Ódor v rozhovore na TA3 vysvetľoval, že motiváciou vziať funkciu premiéra pre neho nebola odrážka v životopise. „Bol to obraz krajiny, ktorý vidíme v súčasnosti. Každý útočí na každého, málokoho zaujíma, čo bude v budúcnosti. Poslednou kvapkou bola spoločenská atmosféra a málokedy utekám pred zodpovednosťou,“ dodáva budúce premiér. Pri výbere kolegov do vlády mal s prezidentkou dohodu. „Mám právo veta, ak by som nechcel nejakého ministra, nespolupracovať s ním, tak ho jednoducho odmietnem. Výber bol spoločný, diskutovali sme o kandidátoch, ale finálna zodpovednosť patrí pani prezidentke,“ podčiarkol Ódor. Či niekoho aj vetoval, neprezradil.
O nových ministroch sa dočítate viac na ďalšej strane