Úmrtia civilistov vyvolali odsúdenie v arabskom svete i znepokojenie zo strany Spojených štátov a Európy.
Vo svojich posledných štyroch vojnách vedených proti hnutiu Hamas, ktoré vládne v pásme Gazy, Izrael opakovane čelil obvineniam z vojnových zločinov kvôli vysokému počtu civilných obetí a použitiu ťažkých zbraní v husto obývanej enkláve.
Izrael však tvrdí, že palestínske militantné skupiny využívajú civilistov ako ľudské štíty.
Hamas, de facto civilná vláda s armádou v sile približne 30.000 ľudí, sa teraz snaží udržať prímerie s Izraelom a v najnovšej vlne eskalácie sa drží bokom. Aj Izrael na znak svojej zdržanlivosti obmedzil svoje nálety len na ciele spájané s radikálnym hnutím Islamský džihád.
Pred vypuknutím štvrtkovej vlny ostreľovania sa podľa AP zdalo, že obe strany sú blízko k dohode o prímerí. Relatívny pokoj, ktorý v oblasti zavládol v piatok nadránom, zvýšil nádeje na pokrok v rokovaniach o zastavení paľby.
Egypt je odhodlaný sprostredkovať prímerie pred sporným zhromaždením izraelských nacionalistov, ktoré sa uskutoční na budúci štvrtok.
Ich pochod cez moslimskú štvrť jeruzalemského Starého mesta by podľa obáv Káhiry mohol vystupňovať napätie až do bodu, z ktorého už nebude návratu, uviedol pre denník The Times of Israel egyptský predstaviteľ oboznámený s nepriamymi rokovaniami medzi Izraelom a palestínskym Islamským džihádom.