Podobné hroty kopijí s chráničmi v minulosti objavili v Maďarsku a na centrálnom Balkáne, pričom boli uložené bojovníkom do hrobov. V Hrabušiciach ide podľa archeológov pravdepodobne o obetu bohom.
„Nález pozostával z jedného páru identických hrotov kopijí s chráničmi hrotov kónického tvaru a z dvoch v strede mierne zúžených trubičiek. Všetky artefakty sa našli vo výbornom stave s minimálnou koróziou povrchu,“ priblížila archeologička múzea Mária Hudáková. Predmety datujú do obdobia 5. storočia pred naším letopočtom. Nález je unikátny podľa Hudákovej aj tým, v akom množstve sa predmety našli.
Dvojročný archeologický výskum v danej lokalite realizovalo od roku 2021 Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom Košice. Vzácne predmety objavili archeológovia už na jeho začiatku, odhalili ich však až dnes. „Keďže do lokality chodia aj nelegálni detektoristi, chceli sme ju chrániť a nechceli sme prezentovať nález skôr, než ukončíme archeologický výskum,“ vysvetlila pre médiá Hudáková. Okrem spomínaného depotu však archeológovia našli počas výskumu aj ďalšie predmety z obdobia doby bronzovej až stredoveku. Ide napríklad o sekerku z doby bronzovej, z neskoršieho obdobia aj pracku z opasku a striebornú ihlicu.
Archeologické výskumy, ktoré realizuje Múzeum Spiša intenzívne od roku 2018, priniesli podľa jeho riaditeľky Zuzany Krempaskej viaceré jedinečné výsledky. „Ich význam presahuje hranice regiónu i Slovenska. Vedecká a dokumentačná hodnota archeologických nálezov je vzácnym doplnením zbierkového fondu múzea,“ zhodnotila. Jedinečné nálezy aj z výskumu v Hrabušiciach budú mať možnosť vidieť návštevníci múzea v novej expozícii História Spiša.