To naznačuje, že dohoda je už blízko. TASR správu prevzala z agentúry Reuters, pre ktorú to uviedli štyria diplomati. Správu citoval aj portál britského denníka The Guardian. Šéf MAAE Grossi sa dlhé mesiace pokúša zaistiť dohodu o zmenšení hrozby katastrofickej jadrovej nehody, ktorú môžu spôsobiť vojenské akcie, ako napríklad ostreľovanie tejto najväčšej atómovej elektrárne Európy. ZAES sa nachádza na juhu Ukrajiny a Rusko ju okupuje už vyše roka.
Ukrajina sa pripravuje na protiofenzívu v tejto oblasti, a preto existuje riziko, že boje v blízkosti elektrárne a jej šiestich reaktorov zosilnejú, pripomína Reuters.
Rusko a Ukrajina sa navzájom obviňujú z delostreleckého ostreľovania, ktoré opakovane narušuje elektrické vedenie. Elektrina je pritom životne dôležitá pre ochladzovanie reaktorov, aby sa zabránilo roztaveniu prehriateho jadra nukleárneho reaktora. "Vyzerá to sľubne," povedal jeden diplomat k dosiahnutiu dohody. Ďalší diplomati uviedli, že Ukrajina, ktorá sa dlho stavala proti tomuto plánu, ho teraz podporuje. Postoj Ruska je však menej jasný.