Explóziu zrejme vyvolal oblak plynu, ktorý pohltila čierna diera, píše s odvolaním sa na štúdiu zverejnenú v odbornom časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society denník The Guardian.
Výbuch, ktorý je od Zeme vzdialený zhruba osem miliárd svetelných rokov, je desaťkrát jasnejší ako akákoľvek známa supernova. Zatiaľ trvá tri roky.
Astronomers detect largest cosmic explosion ever seen https://t.co/azOFhYOuJt
— BBC News (World) (@BBCWorld) May 12, 2023
"Explóziu si počas prvého roka nikto nevšimol, postupne sa však stávala jasnejšou," uviedol vedúci pozorovania, astronóm Philip Wiseman zo Southamptonskej univerzity.
"Odhadujeme, že ide o ohnivú guľu stokrát väčšiu ako Slnečná sústava, ktorá je zhruba dvojbiliónkrát jasnejšia ako naše Slnko," uviedol odborník, podľa ktorého sa pri výbuchu za tri roky uvoľnilo stokrát viac energie, než koľko Slnko uvoľní za desať miliárd rokov svojej existencie.
Explózia pod označením AT2021lwx podľa vedcov pochádza zo stretu obrovského oblaku plynu, možno tisíckrát väčšieho ako Slnko, s obrovskou čiernou dierou. Rozsah výbuchu je totiž mnohokrát väčší, ako aký by bol pri supernove - hviezdnej explózii. Simulácia tiež naznačila, že nie je pravdepodobné, že by išlo o stret obrovskej čiernej diery a hviezdy.
AT2021lwx nie je aj napriek svojej nesmiernej rozľahlosti najjasnejším kozmickým fenoménom, aký ľudstvo kedy pozorovalo. Vlani astronómovia zaznamenali niekoľko minút trvajúci, no zato jasnejší gama záblesk, ktorý označili ako GRB 221003A.