TASR informuje na základe správy agentúry AFP, podľa ktorej sa parlamentné a prezidentské voľby v Turecku zmenili na referendum o doposiaľ najdlhšie úradujúcom vodcovi krajiny a jeho vládnej stredopravej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP). Ide tiež o jeden z najtesnejších súbojov, akým kedy Erdogan čelil - prieskumy totiž preukazujú, že by mohol prehrať v prospech opozičného prezidentského kandidáta Kemala Kiličdaroglua.
Šesťdesiatdeväťrocný Erdogan viedol krajinu s 85 miliónmi obyvateľov počas jednej z jej najtransformatívnejších a najrozdeľujúcejších epoch v jej storočnej post-osmanskej histórii, konštatuje AFP. Turecko sa vypracovalo na vojenskú a geopolitickú veľmoc, ktorá zohráva úlohu v konfliktoch siahajúcich od Sýrie až po Ukrajinu.
Po Erdoganovom prvom desaťročí hospodárskeho oživenia a zlepšovania vzťahov s Európou však nasledovalo druhé desaťročie plné sociálnych a politických nepokojov. Na neúspešný pokus o prevrat z roku 2016 zareagoval turecký vodca rozsiahlymi čistkami, ktoré vyvolali v tamojšej spoločnosti nevôľu a z neho urobili v očiach Západu čoraz nepohodlnejšieho partnera.