Čiže dobre tomu rozumiem, že nebudete vylučovať ani Hlas?
Budeme hovoriť o tom, ktoré hodnoty a kritéria sú dôležité pre to s kým Progresívne Slovensko by chcelo uzatvoriť, prípadne, keď sa tam dostaneme, vládu alebo nechcelo. Pre nás podstatné sú programové priority a hodnotový súzvuk. V tejto chvíli sa mi to zdá ale nesmierne predčasné, keďže prieskumy sa ešte miliónkrát zmenia. Vieme, že Slováci sa rozhodujú na poslednú chvíľu. Čiže by som pri týchto debatách povedal, že neskladajme koalície, nevylučujme na základe prieskumov, nechajme ľudí voliť, dajme im možnosť odvoliť, lebo to je ich výsostné právo. Voliči určujú, kto bude v parlamente, prípadne aká vláda sa bude alebo nebude dať zložiť. Keby sme ju vedeli zložiť teraz podľa prieskumov, tak ani nemusia ísť voliť.
Viete si predstaviť, že by Peter Pellegrini sedel na poste premiéra vo vašej vláde alebo na poste ministra vnútra?
Všetko som k tomu povedal, čo môžem povedať. Pre mňa úvahy, že kto s kým, kto by bol premiér a kto čoho minister aj po skúsenosti z minulých volieb, kde to vyzeralo v jednu chvíľu, že budeme mať 15 % a nakoniec nám o 900 hlasov ušiel parlament, tak sa radšej do týchto špekulácii ani nechcem púšťať.
Nechcete špekulovať ani o tom, či by ste sedeli v jednej vláde s Igorom Matovičom?
Igor Matovič vylučuje sám úplne všetkých, lebo si dal podmienku, že pôjde do koalície iba s niekým, kto bude podporovať ten jeho nápad 500 eur za hlas, čiže sa vylúčil z hociakej koalície. Úprimne, to sa mi zdá, že nielen pre mňa, ale ani pre nikoho na Slovensku nie je predstaviteľné, že by Igor Matovič fungoval v nejakej exekutíve alebo v nejakej vládnej koalícii.
Môže sa stať, že ak budete súčasťou nejakej koalície, tak budú prevládať ideologické spory. Keďže vy ste na tom liberálnom spektre. Ak by sa dostalo KDH do parlamentu, tak by chceli presadiť konzervatívne veci. Nebude v prípade toho ak by ste boli súčasťou vlády vidieť to isté, čo sme videli posledné tri roky a to najmä hádky a chaos vo vláde?
Nie. Ak by to náhodou tak dopadlo a opäť nechcem špekulovať ako môže byť vláda vyskladaná, tak to, že existuje dialóg medzi liberálmi a konzervatívcami je prirodzené, zdravé a normálne v demokratickej spoločnosti. Dokonca aj v rámci jednej vlády. To nie je nič, čo je a priori zlé. Dôležité je, akým spôsobom sa to robí. Máte spôsob, aký ste videli posledné tri roky, že sa tí ľudia navzájom osočovali, že tie útoky boli osobné. Spomeňme si na konflikt medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom, ale aj inými. Som presvedčený o tom, že politika sa dá robiť inak aj keď máte názorového oponenta. V mojom prípade by to bol niekto z konzervatívneho prostredia, ale to neznamená, že ho idem dourážať, udusiť a na hlavu poraziť. Je to debata o tom, či sa vieme na niečom dohodnúť a záleží od toho, kto bude mať koľko žetónov.
Ak budeme mať viac hlasov a mandátov, tak pochopiteľne v tom budeme mať väčší hlas, lebo budeme mať viac poslancov v parlamente. Som hlboko presvedčený, že aj tie citlivé a náročné debaty medzi liberálmi a konzervatívcami vieme viesť civilizovane. Som o tom presvedčený preto, lebo ako podpredseda Európskeho parlamentu to denne zažívam v európskej politike, kde sú konzervatívci, liberáli a socialisti. V Európskom parlamente nás je 700 a vidím, že sa dá aj si navzájom oponovať, aj viesť konflikt, aj ideologický a napriek tomu, keď na to príde, dospieť k nejakému kompromisu a nezabiť sa pri tom.
Máte ambíciu sedieť na stoličke predsedu vlády po voľbách?
Osobne mám iba ambíciu doviesť Progresívne Slovensko ako predseda a volebný líder k najlepšiemu možnému výsledku. Ničím iným sa teraz nezaoberám.