Sociológovia a psychológovia z Westminsterskej univerzity a Univerzity v Sydney tvrdia, že meniace sa kultúrne normy vedú k nárastu veľmi citových kamarátstiev. No pravdou je, že aj v dnešnej dobe sa muži, ktorí sa sa neboja ukázať svoju citlivú stránku, dočkajú posmechu.
„Tým, že sa sústredíme na relatívny nedostatok verbálnych prejavov u mužov, aby sme naznačili, že mužské priateľstvá nie sú citovo blízke, potom nevidíme, ako muži prejavujú blízkosť menej zjavne, zakódovanými spôsobmi, alebo dokonca mlčky. Vo filmoch a v televízii môže byť rýchly vtip medzi kamarátmi vnímaný ako úhybný manéver. Muži sa vyhýbajú vážnym veciam tým, že ich zľahčujú. Pravda je často presne opačná,“ tvrdia autori Alex Broom zo Sydney a Damien Ridge z Londýna.
Muži sa zveria a otvoria jeden druhému najčastejšie pri pive v krčme. Ale môžu budovať citovú intimitu všade, od dobrovoľníckych organizácií až po kutilské dielne a záujmové krúžky. „Domnievame sa, že vytvorenie väčšieho počtu týchto bezpečných zón pre mladých mužov je kľúčové pre ich zdravú psychiku,“ tvrdia Broom a Ridge. Podľa nich možno trend väčšej intimity mužov čiastočne pripísať zmene generačných postojov k rodovej identite a mužskej intimite, širšej spoločenskej akceptácii homosexuality.