Vedci z Virgínie tvrdia, že komáre môže mydlo (sprchový gél) naopak priťahovať, pretože keď sa práve neživia krvou, dopĺňajú príjem cukru nektárom. A voňajúci človek zrejme pripomína kvety.
Z experimentálneho výskumu vyplýva, že komáre dávajú prednosť dobrovoľníkom, ktorí sa umývali tromi zo štyroch použitých druhov mydla. „Skutočnosť, že preberáme tieto kvetinové a ovocné vône a dávame si ich na telo, znamená, že voniame ako kvetina a človek zároveň. V podstate je to podobné tomu, ako keď sa prebudíte a ucítite niečo, čo vonia ako káva a zároveň ako muffiny. Je to teda veľmi príťažlivé,“ myslí si autor výskumu povedal Clément Vinauger z Virginia Polytechnic Institute and State University.
Z jeho štúdie tiež vyplýva, že účinky mydiel sa u jednotlivých ľudí trochu líšili, pravdepodobne v dôsledku interakcií medzi mydlami a jedinečným pachovým profilom každého človeka.
„Je pozoruhodné, že ten istý jedinec, ktorý je pre komáre nesmierne príťažlivý, keď sa neumýva, sa môže s jedným druhom mydla stať pre komáre ešte príťažlivejším, a s iným mydlom sa potom stane pre komáre odpudivým,“ tvrdí Vinauger. Z jeho štúdie vyplýva, že komáre najviac odpudzovali mydlá obsahujúce kokosový olej. Je totiž známe, že má repelentný účinok voči tomuto hmyzu.