Na čom chcú stavať
Ódor preberá vládu v ťažkých časoch, keď zrejme nemôže rátať s podporou parlamentu a čas na presadenie významnejších reforiem mať nebude. Napriek tomu to berie ako výzvu. „Je pre mňa obrovská česť a zodpovednosť viesť vládu odborníkov v týchto neľahkých časoch,“ povedal Ódor. Do spoločenského života chce zaviesť slušnú diskusiu a ukázať, že sa to dá aj bez politických šarvátok. Zároveň avizoval, že nový kabinet nebude otvárať kultúrne témy.
„Sme rôzni, uznávame rôzne hodnoty. Túto rôznorodosť budeme rešpektovať,“ priblížil s tým, že jeho výhodou je najmä to, že sa nemusí vybíjať v politických súbojoch a tým, že nemá stranícke tričko, nevidí svet čierno-bielo. „Chceme prinášať nové témy, ktorými sa posunieme medzi úspešné krajiny 21. storočia,“ dodal. Za priority označil udržanie a prilákanie talentov, profesionálne riadenie eurofondov a pomoc slabším. Svoju vládu prirovnal k štvrtému útoku v hokeji: „Nedostáva sa na ľad veľmi často, ale niekedy dokáže rozhodnúť o výsledku celého zápasu. Nebudeme sa hádať v médiách a mrhať časom na hlúposti.“
5 pilierov novej vlády
1. Priniesť pokoj, stabilitu a kultivovanú diskusiu
2. Vládnuť odborne a využívať expertov
3. Dôraz na konkurencieschopnosť Slovenska
4. Spájať a neotvárať kultúrne vojny
5. Služba krajine do predčasných volieb
3 scenáre Ódorovej vlády
1. Dokončia len reformy, ktoré už začala Hegerova vláda - V prípade, ak vláda nedostane dôveru od parlamentu, bude jej úlohou najmä pokračovať v rozrobených úlohách, ktoré jej zostali na stole.
2. Pokúsia sa získať dôveru a prídu s reformnými krokmi - Na stole je aj možnosť, že vláda dôveru dostane a v tom prípade by mohla prichádzať aj so zásadnejšími krokmi, ktoré však môžu aj tak naraziť v parlamente.
3. Budú vládnuť bez dôvery, ale dlhšie, ako sa očakáva - Ódorov kabinet má pred sebou zrejme šesť mesiacov práce. Toto obdobie sa môže pretiahnuť v prípade patu vo voľbách.