Informuje TASR s odvolaním sa na agentúru AFP. Počty z roku 2022 znamenajú v prípade 20 krajín, ktoré sú známe udeľovaním trestu smrti, až 53-percentný nárast za uplynulých 12 mesiacov, upozornila organizácia.
Do týchto počtov nie sú zahrnuté "tisícky" väzňov, ktoré potajomky popravila Čína, je v nich však započítaná "ohromujúca" poprava 81 ľudí počas jediného dňa v Saudskej Arábii, cituje AFP.
Na čele nelichotivého rebríčka v počtoch popráv je podľa všetkého Čína; za ňou nasleduje Irán (576), Saudská Arábia (196 - najvyšší počet popráv v krajine za uplynulých 30 rokov), Egypt (24) a Spojené štáty (18). Trest smrti sa tiež vo veľkom vykonáva v Severnej Kórei a vo Vietname, podobne ako v Číne však zostávajú tieto počty "zahalené rúškom tajomstva", uvádza sa vo výročnej správe Amnesty.
Organizácia v dokumente tiež upozornila, že počty popráv výrazne stúpajú v Saudskej Arábii, Iráne a Egypte. Jedným z faktorov v tomto náraste je oficiálne prenasledovanie disentu, zhruba 40 percent všetkých zaznamenaných popráv sa však odohralo v súvislosti s priestupkami spojenými s drogovou trestnou činnosťou – napríklad 11 takýchto popráv v Singapure, cituje AFP.