Určite ste si za ostatné roky všimli, že v mestách pribúdajú reštaurácie a bistrá, ktoré vo svojom menu ponúkajú burgre. Obľúbený pokrm Američanov získava popularitu aj na Slovensku. A takáto je jeho história podľa serveru History.com.
Korene hamburgeru siahajú do staroveku, no svoju modernú podobu nadobudol v Spojených štátoch. Hamburger je jedným z najobľúbenejších jedál na svete, pričom len v Spojených štátoch sa ho ročne naservíruje takmer 50 miliárd kusov. Hoci pomleté hovädzie mäso na žemli nie je technicky staršie ako 100 rokov, je súčasťou oveľa väčšej línie, ktorá spája amerických podnikateľov, vojakov z druhej svetovej vojny, nemeckých politických utečencov, stredovekých obchodníkov a neolitických farmárov.
Základy sendviča z mletého hovädzieho mäsa boli položené s domestikáciou dobytka (v Mezopotámii asi pred 10 000 rokmi) a s rastom nemeckého Hamburgu ako nezávislého obchodného mesta v 12. storočí, kde boli obľúbené pochúťky z hovädzieho mäsa.
Preskočíme do roku 1848, keď politické revolúcie otriasli 39 štátmi Nemeckej konfederácie, čo podnietilo nárast nemeckého prisťahovalectva do Spojených štátov. S Nemcami prišli nemecké jedlá: v amerických mestách prekvitali pivné záhrady, zatiaľ čo mäsiari ponúkali celý rad tradičných mäsových úprav. Keďže Hamburg bol známy ako vývozca kvalitného hovädzieho mäsa, reštaurácie začali ponúkať nasekaný steak na „hamburský spôsob“.
James H. Salisbury v roku 1867 navrhol, že varené hovädzie karbonátky môžu byť rovnako chutné aj zdravé a na svete bol „Salisbury Steak“. Približne v rovnakom čase sa stali široko dostupné prvé obľúbené mlynčeky na mäso na domáce použitie, čím sa pripravila pôda pre explóziu ľahko dostupného mletého hovädzieho mäsa.
Zdá sa, že hamburger skočil z taniera na žemľu v posledných desaťročiach 19. storočia, hoci miesto tejto premeny je veľmi sporné. Nech už bol jeho pôvod akýkoľvek, burger na žemli si svoje prvé široké publikum našiel na Svetovej výstave v St. Louis v roku 1904, ktorá tiež predstavila miliónom Američanov nové jedlá od kornútkov vaflovej zmrzliny a cukrovej vaty až po arašidové maslo a ľadový čaj.
Hamburger by mohol zostať na horšom okraji americkej kuchyne, nebyť vízie Edgara „Billyho“ Ingrama a Waltera Andersona, ktorí otvorili svoju prvú reštauráciu White Castle v Kansase v roku 1921. White Castle čelila nízkej povesti hamburgerového mäsa tým, že sa stala baštou čistoty, zdravia a hygieny a považuje sa za prvý fast food v histórii. Návštevníci mohli na vlastné oči v otvorenej kuchyni vidieť, ako sa pripravujú ich hamburgery. Systém, ktorý zahŕňal mletie mäsa na mieste, fungoval dobre a bol inšpiráciou pre ďalšie národné hamburgerové reťazce založené v rokoch rozmachu po 2. svetovej vojne: McDonald's a In-N-Out Burger (oba založené v roku 1948), Burger King (1954) a Wendy's (1969). Pod vedením spoločnosti McDonald’s sa hamburger – a franšízované rýchle občerstvenie v americkom štýle – čoskoro rozšírili do celého sveta.