Zvýšenie exportu ropy kompenzovalo pokles vývozu rafinovaných produktov, dodala agentúra. Informuje o tom spravodajský portál CNN.
Nárast ruského exportu prišiel napriek tomu, že Európska únia vlani uvalila zákaz dovozu ruskej ropy po mori a zákaz dovozu rafinovaných ropných produktov. Rusku sa však podarilo presmerovať obrovské objemy ropy do Číny a Indie.
India sa stala jedným z najväčších kupcov ruskej ropy odvtedy, čo Moskva napadla Ukrajinu. Veľkú časť z nej pritom posiela späť do Európy ako rafinované palivo. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v článku publikovanom v novinách The Financial Times povedal, že by Únia mala zakročiť proti indickému predaju ruskej ropy do Európy. Podľa neho to je obchádzanie sankcií.
IEA vo svojej správe poukazuje, že napriek všetkému má Rusko pravdepodobne problémy s nájdením kupcov pre jeho ropu a ropné produkty. Agentúra odhaduje, že minulý mesiac tržby Ruska za export ropy medziročne klesli o 27 percent. Daňové príjmy z ruského ropného a plynárenského sektora, ktorý prispieva približne 45 percentami do federálneho rozpočtu krajiny, sa za rovnaké obdobie znížili takmer o dve tretiny.
Agentúra uviedla, že Rusko môže zvýšiť vývoz ropy ako spôsob kompenzácie poklesu príjmov. Podľa odhadov IEA krajina minulý mesiac nesplnila svoj záväzok voči OPEC+, skupine krajín produkujúcich ropu, že zníži vývoz o 500-tisíc barelov denne.