Agentúra Reuters o tom v stredu informovala na základe tvrdení nemenovaných diplomatov, podľa ktorých ide o odstránenie ukrajinských vlajok. Niekoľko zahraničných misií vyvesilo na svojich budovách v Číne po začiatku invázie ukrajinské vlajky či plagáty na podporu Ukrajny. Niektoré misie ju tiež zobrazili pomocou svetiel. Išlo o súčasť medzinárodného odsúdenia Ruska, ktoré je spojencom Číny.
"My aj ostatní sme dostali listy, v ktorých žiadajú veľvyslanectvá a zastupiteľské úrady, aby sa zdržali používania vonkajších stien svojich budov na 'spolitizovanú propagandu'", uviedol pre Reuters diplomat. Jeho veľvyslanectvo vyvesilo ukrajinskú vlajku. Dodal, že jeho misia sa týmto upozornením neplánuje riadiť.
Takéto upozornenie pre Reuters potvrdili ďalší traja diplomati. Uviedli, že i keď sa v ňom priamo nespomínala ukrajinská vlajka, bolo jasné, že je mierené na ňu. Po začiatku invázie vyvesilo plagát s ukrajinskou vlajkou na svoju vonkajšiu stenu aj kanadské veľvyslanectvo. O niekoľko týždňov plagát podľa očitých svedkov poškodili graffiti proti NATO.
Ukrajinské vlajky vyvesili v Pekingu aj misie Európskej únie, Británie, Nemecka či Poľska. Tie však bezprostredne nereagovali na žiadosti o vyjadrenie. Čína vyzvala na mier na Ukrajine, no Rusko neodsúdila za inváziu, za čo si vyslúžila kritiku od západných krajín.
Niektoré veľvyslanectvá okrem toho vyvesujú aj dúhové vlajky, aby podporili Medzinárodný deň proti homofóbii, bifóbii a transfóbii a Mesiac hrdosti LGBT, ktorý bude v júni. Nie je pritom jasné, či Čína, ktorá čelí kritike za potláčanie LGBT aktivistov, namieta aj proti ich vystavovaniu.