Diagnostika Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy je však veľmi náročná. Kľúčovým vyšetrením je kolonoskopia. „Pacienti s IBD sú odkázaní na časté diagnostické a terapeutické intervenčné kolonoskopie, ktoré sú najmä v ich prípadoch mimoriadne bolestivé, keďže ich črevá sú zápalovými ochoreniami a operáciami zmenené. Ak chcú títo pacienti bezbolestné kolonoskopické vyšetrenie, na Slovensku si zaň musia priplácať. Slovenská gastroenterologická spoločnosť preto s pacientskymi organizáciami už roky volá po bezbolestnej kolonoskopii hradenej z verejného zdravotného poistenia. Iniciatíva Bez bariér má odstrániť bariéry na ceste k bezbolestnej kolonoskopii, “ dodal prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.
Svetový deň IBD spája ľudí vo viac ako 50 krajinách v boji proti Crohnovej chorobe a ulceróznej kolitíde. Jeho symbolom je fialová farba, do ktorej sa vďaka iniciatíve pacientskej organizácie Slovak Crohn Club s podporou Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti zahalí aj Prezidentský palác a Most SNP v Bratislave.
„Crohnova choroba a ulcerózna kolitída postihujú prevažne ľudí v produktívnom veku. Títo pacienti zápasia s hnačkami, bolesťami, únavou i teplotami, pričom sa u nich striedajú obdobia bez príznakov, teda remisie, a obdobia relapsu, keď pociťujú ťažkosti. Pri príležitosti Svetového dňa IBD je naším cieľom zvýšiť povedomie o týchto ochoreniach, podporiť viac ako desať miliónov ľudí na celom svete, ktorí žijú s IBD a apelovať na verejné inštitúcie, aby podnikli kroky na boj s týmito ochoreniami,“ uviedol prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.
Až 50 % pacientov podľa viacerých štúdií opisuje svoje ochorenie ako chronicky aktívne alebo aktívne s periodickými vzplanutiami či náhlymi zhoršeniami. Dodnes nie je úplne jasné, čo presne nešpecifické zápalové ochorenia čriev spôsobuje, medicína však za posledné roky pokročila natoľko, že aj pacienti s týmito diagnózami môžu žiť kvalitnejší život.