Avšak lesníci a poľovníci argumentujú starším prieskumom a hovoria o tritisíc jedincoch. Požadujú reguláciu, pretože pribúda stretov s človekom a zvyšuje sa aj počet škôd na majetku. Zásadné však najprv je zistiť reálny počet tejto chránenej šelmy. Ako na to?
Situáciu s medveďmi dlho riešia najmä na Podpoľaní. Miestni majú strach, že len čo vyjdú za dedinu, medvede na nich doslova pozerajú. Ide však o chráneného živočícha, jeho regulácia v súčasnosti tak nie je možná. Vedú sa najmä spory o početnosti.
Štátna ochrana prírody (ŠOP) na jeseň informovala o tisícke medveďov. Štúdiu však nezverejnila. „Požiadali sme Štátnu ochranu prírody, aby predložila kompletnú správu, pretože celá štúdia nebola zverejnená. Dostali sme oficiálnu odpoveď, že nemôže byť publikovaná, lebo prebieha recenzné konanie. Od recenzenta mám informácie i súhlas, že oponentský posudok spochybňuje zber a závery považuje za nespoľahlivé. Máme nárok aj právo, aby bola štúdia zverejnená, keďže bola zaplatená z verejných zdrojov,“ uviedol predseda Banskobystrického kraja Ondrej Lunter.
Krajská samospráva navrhuje Ministerstvu životného prostredia SR nový pilotný prieskum podľa škandinávskeho modelu. Spočíva v spoločných monitorovacích skupinách, ktoré sú tvorené ochranármi, lesníkmi, poľovníkmi či inými aktivistami.
Zásahový tím súhlasí
ŠOP SR, pod ktorú spadá aj CHKO Poľana, sa novému typu monitoringu nebráni. Potvrdil nám to aj šéf Zásahového tímu pre medveďa hnedého Jaroslav Slašťan: „Som za tento participačný model monitoringu, nech sa na ňom zúčastnia aj lesníci, poľovníci, ochranári. Zhodli sme sa na rozmiestnení fotopascí aj stanovištiach, kde budú ľudia pozorovať medvede a fotiť ich. Je to nová metóda, ktorá na Slovensku ešte nebola použitá, ale v zahraničí funguje.“ Samosprávy tvrdia, že na Slovensku vyrastá generácia medveďov, ktorá nie je plachá.
„Medvede zmenili správanie. Strácajú plachosť. Ak prídeme do lokality, plašenie šelmy už nie je také účinné. Bude problém sa s touto generáciou vyrovnať. Treba nájsť nejaké riešenie. Obávam sa, že preventívne opatrenia nebudú stačiť,“ dodal Slašťan. O strachu ľudí svedčí aj piatkový výjazd zásahového tímu do obce Králiky v Banskobystrickom okrese, kde žena na prechádzke videla medveďa. Po príjazde však zásahový tím žiadneho medveďa nenašiel a neboli badateľné ani jeho stopy.