Medzi najvzácnejšie však patria dve mince. Ide o denár Belu IV., ktorý panoval v rokoch 1235 až 1270, a mincu s portrétom Karola Róberta a jeho štvrtej manželky. Ide o veľkú raritu, ktorú vyrazili len v pár exemplároch.
Výskum sa začal v septembri 2022. „Našli sme plejádu vecí z predhradia, ktoré sa nachádzalo juhozápadne od murovaných konštrukcií hradu,“ povedal archeológ Peter Šimčík. „Nálezy naznačujú, že na hradnom kopci mohlo byť kedysi aj osídlenie zo železnej doby. Pokiaľ ide o stredovek, najstaršie nálezy datujeme do obdobia druhej polovice 12. storočia až začiatku 13. storočia. Ide o keramiku či strelky a iné veci. Najstaršia je minca. Ide o denár Belu IV., ktorý panoval v rokoch 1235 až 1270,“ dodal. Spomínaná minca je z 13. storočia a natíska sa otázka, kto mohol hrad vystavať.
„Bol to otec Abu Omodeja? Ten nemal dosť peňazí na to, aby mohol vystavať takýto hrad. No jeho dedo áno. Takže už sme v období konca 12. storočia,“ upresnil. Počas výskumu sa ukázalo, že hrad bol väčší, ako sa predpokladalo. Okrem tejto mince našli aj ďalšiu unikátnu mincu. „Bola vyrazená pri príležitosti svadby kráľa Karola Róberta s jeho štvrtou manželkou Alžbetou Poľskou. Minca obsahuje portrét Karola Róberta so značkami K a R a Alžbety so značkami A a R. Z literatúry je známych len niekoľko kusov tejto mince. Dostali ju pravdepodobne len tí, ktorí sa zúčastnili priamo na svadbe, čiže šľachtici a významní ľudia. Tú, ktorú sme našli, mohol vlastniť niekto z Drugethovcov,“ uzavrel Šimčík s tým, že minca má veľkú numizmatickú hodnotu, no historická hodnota je neoceniteľná.
Kto bol Bela IV.
- Korunovácia: Stoličný Belehrad, 14. október 1235
- Bol korunovaný už ako 8-ročný
- Panovanie: 1235 – 1270
- Dynastia: Arpádovci
- Manželka: Mária Laskarisová, dcéra nikajského cisára Teodora I.