Výzva hlave štátu
Apel na odvolanie Aláča však prichádza aj zo strany bývalej koalície. Najviac sa ozýva Veronika Remišová, ktorá tvrdí, že vymenenie šéfa SIS by malo byť pre novú vládu jednou z priorít. „Už viackrát sa ukázalo, že tajná služba, ktorá by mala napomáhať v boji proti organizovanému zločinu a trestnej činnosti, nie vždy túto úlohu riadne plní a vyšetrovanie orgánov činných v trestnom konaní systematicky spochybňovala,“ uviedla predsedníčka strany Za ľudí. „Strana Za ľudí vyzýva prezidentku Zuzanu Čaputovú a jej vládu, aby vymenila vedenie tajnej služby. Mala by to byť úloha na jednom z prvých zasadaní novej vlády pani prezidentky,” uzavrela.
Prezidentka potvrdila, že o téme výmeny sa bude diskutovať. „Aj toto bolo predmetom našej debaty, ale zatiaľ by som nekomentovala žiadne výsledky verejne. Je to predmetom nášho rokovania a je to, samozrejme, predmetom aj jeho rozhodnutia,“ uviedla hlava štátu. Z počínania niektorých politikov je však zaskočená. „Úprimne ma prekvapujú výzvy najmä od predstaviteľov predchádzajúcej vlády, ktorá tú možnosť, keď teraz to vidí ako takú akútnu potrebu, mala a mohla k tomu pristúpiť,“ okomentovala Zuzana Čaputová.
Je to otvorené
Diskusiu nevylučuje ani premiér Ľudovít Ódor, ktorý hovorí, že so šéfom SIS sa ešte ani nestretol. „Téma výmeny šéfa Slovenskej informačnej služby je otvorená,” povedal po prvom rokovaní novej vlády premiér. „Nejaké kompetencie tam má pani prezidentka, takže budeme o tejto možnosti diskutovať,“ dodal.