Attacus, obor medzi motýľmi, nie je zaujímavý len tým, že rozpätie jeho krídel môže dosiahnuť až 30 centimetrov. Jeho domovinou sú subtropické pralesy juhovýchodnej Ázie. „Tento motýľ má v dospelosti zakrpatenú tráviacu trubicu, preto nemôže prijímať potravu. Všetku energiu dostane do seba ešte v štádiu húsenice. Potom im vystačí aj na pár dní života, keď sa z nich stanú motýle,“ vysvetlil Martin Suvák z oddelenia zoológie a ochrany rastlín BZ UPJŠ.
Z jeho pohľadu sú zaujímavé aj motýle rodu Heliconius. A zďaleka nie kvôli ich sfarbeniu či veľkosti. „Pochádzajú z tropickej Strednej a Južnej Ameriky. Sú jedovaté, lebo požierajú múčenky, teda rastliny, ktoré obsahujú jed. Ide o ochranu pred predátormi,“ upresnil Suvák s tým, že návštevníci skleníka sa nemusia báť, ak si na nich motýľ náhodou sadne. „Týka sa to len konzumácie, dotyk nie je nebezpečný,“ dodal Suvák.
Nádherné sfarbenie do modra má zase Morpho peleides, ktorý zaujme na prvý pohľad. Hoci výstava prebieha niekoľko týždňov, snahou odborníkov je, aby návštevníci počas jej celého trvania mohli obdivovať množstvo motýľov. „Každý týždeň nám prichádza asi 500 kusov. Za celú výstavu je to celkovo 3-tisíc kusov motýľov zo stovky druhov,“ dodal. Kukly objednávajú od dodávateľov, ktorí inzerujú ponuku na internete. Väčšinou sú z Anglicka. Výstava potrvá do 2. júla, pričom jej brány budú otvorené od deviatej do piatej popoludní.