Ara arakanga patrí k juhoamerickému rodu ara. Spoznať ju možno podľa červeného, žltého a modrého sfarbenia, hlavne však podľa nápadného dlhého chvosta. Milovníkov vtákov neprestáva fascinovať, preto sa vo veľkom chová aj v zajatí.
Dlhoveký spoločník
Pred desiatimi rokmi sa vedcom na texaskej univerzite podarilo odhaliť kompletný genóm týchto vtákov. Sú pomerne veľké, majú okolo 81 centimetrov, z čoho je viac než polovica práve chvost. Vážia okolo jedného kila a ak sa ich rozhodnete chovať doma, počítajte s tým, že sa môžu dožiť vysokého veku podobne ako človek, dokonca až 90 rokov.
Zamilovaná ara
V prírode žijú v menších kŕdľoch a keď sa zamilujú, ostávajú so svojím partnerom alebo partnerkou po celý život. So svojou láskou sa rozprávajú, „držia sa za ruky“, bozkávajú sa a dokonca si podávajú z úst do úst potravu.
Zaujímavosťou je, že podľa archeológov ich v Mexiku chovali v zajatí už v priebehu 11. storočia. Pri vykopávkach sa totiž našli zvyšky ohrád, kostí i škrupiniek vajec týchto nádherných spoločníkov. Podľa vedcov to bol zrejme jeden z prvých druhov, ktoré takto žili v zajatí.
Ara arakanga
- Výška: 81 cm
- Hmotnosť: 1 kg
- Dospelosť: v piatich rokoch
- Výskyt: od Mexika po Peru
- Potrava: ovocie, orechy, semená, kvety, nektár, hmyz a larvy
- Početnosť: celosvetovo 20 000 až 50 000 kusov