Štatistický úrad sa v rámci sčítania obyvateľov pozrel na to, aká je štruktúra domácností, ktoré žijú pod jednou strechou alebo ktoré spoločne hospodária. Vo svojej analýze sa teda zameral na tzv. bytové a cenzové domácnosti. Zo zistení úradu vyplynulo, že sa zvýšil najmä počet domácností jednotlivcov. Tie môžu tvoriť starí osamelí ľudia, ale aj mladí ľudia, ktorí si ešte nezaložili rodinu. Výsledkom zistení je aj fakt, že populácia starne.
K 1. januáru 2021 bolo na Slovensku 2 376 103 tzv. cenzových domácností. Cenzová domácnosť je taká, ktorú tvoria osoby spoločne obývajúce jeden byt a majú medzi sebou vzájomné vzťahy. „Môžeme konštatovať, že 80 % domácností sú rodinné domácnosti. Pod rodinnou domácnosťou rozumieme rodičov s deťmi alebo osamelých rodičov s dieťaťom,“ uviedla riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Zuzana Podmanická. Ďalšími typmi domácností, ktoré sú najrozšírenejšie, sú domácnosti jednotlivcov. „To znamená, že obyvateľ žije sám a netvorí domácnosť s inými príbuznými,“ vysvetlila.
Populácia starne
Hlavnou zmenou v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi je, že domácnosti majú menší počet členov. To je spôsobené tým, že klesá počet detí, ktoré páry majú. Zo sčítania vyplynul aj ďalší fakt. „Populácia starne, to znamená, že populácia sa dožíva omnoho vyššieho veku,“ upozornila generálna riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie Štatistického úradu Ľudmila Ivančíková. U žien je tento nárast výrazný. „Dochádza k tomu, že ženy tvoria domácnosť a žijú samy,“ povedala a upozornila, že do popredia sa dostáva otázka starostlivosti o ne.