Macrona po pristátí v hlavnom meste Ulanbátar privítala tradičná mongolská čestná stráž. Prezident sa následne zúčastnil na recepcii na Süchbátarovom námestí, kde sa nachádza socha revolučného hrdinu Damdina Süchbátara a pamätník dobyvateľa Čingischána, zjednotiteľa mongolských kmeňov.
Macron sa v Ulanbátare zastavil na spiatočnej ceste zo summitu skupiny G7, ktorý sa počas víkendu konal v japonskej Hirošime aj za účasti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Francúzsko od ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 zintenzívnilo diplomatické kontakty s krajinami, ktoré ju výslovne neodsúdili; medzi ne patrí aj Mongolsko. Macron absolvoval štátnu večeru v Čingischánovom múzeu. Táto inštitúcia zapožičia časť svojej zbierky Historickému múzeu v Nantes v západnom Francúzsku za účelom výstavy, ktorej otvorenie je naplánované na október.
Mongolsko sa snaží "diverzifikovať svoje partnerstvá, aby bolo silnejšie a schpné rokovať so svojimi veľkými susedmi - Ruskom a Čínou", uviedol zdroj z Elyzejského paláca. Paríž sa snaží "uvoľniť tlak vyvíjaný na susedov Ruska" a poskytnúť im možnosť voľby, dodal ten istý nemenovaný zdroj. Mongolsko, rozľahlá severoázijská krajina, je v uplynulých rokoch predmetom čoraz väčšieho strategického záujmu Spojených štátov v súvislosti so zabránením vzostupu Číny.
Osemdesiatšesť percent celkového mongolského vývozu smeruje do Číny, pričom polovicu z neho tvorí uhlie. Mongolsko zápasí s politickou nestabilitou od prijatia svojej prvej demokratickej ústavy v roku 1992, keď sa vymanilo zo záujmovej sféry bývalého Sovietskeho zväzu.