Vedci tvrdia, že vedia, prečo niektorých ľudí štípu komáre viac a na iných ani len nesadnú. Podľa štúdie priťahuje otravný hmyz náš telesný pach, ktorý môžu zacítiť až na vzdialenosť 350 metrov. Zistenia sú založené na afrických komároch malárie Anopheles gambiae, ktoré boli v Zambii vypustené do vonkajšej testovacej arény vo veľkosti hokejového ihriska.
Tím z Univerzity Johnsa Hopkinsa v americkom Baltimore vypustil každú noc 200 hladných komárov a pomocou infračervených pohybových kamier sledoval, ako často pristávajú na rovnomerne rozmiestnených podložkách vyhriatych na 35 °C - napodobňujúcich ľudskú pokožku. Prvé výsledky ukázali, že telesný pach bol atraktívnejšou návnadou ako oxid uhličitý - známy signál pre komáre. Ďalšie testy však ukázali, že roj bol aj vyberavý.
Pach šiestich dobrovoľníkov, ktorí spali v samostatných stanoch, sa počas šiestich nocí šíril do karimatiek, na ktorých ležali. To výskumníkom umožnilo zaznamenávať preferencie komárov a zbierať nočné vzorky na porovnanie zložiek telesného pachu prenášaných vzduchom. "V rámci výskumu sa zistilo, že tieto komáre zvyčajne štípu v hodinách pred a po polnoci. Sledujú pachové stopy vychádzajúce z ľudí a zvyčajne vchádzajú do domovov približne medzi 22. hodinou a 2. hodinou ráno," povedal vedúci autor štúdie doktor Conor McMeniman.