Japonskí vedci túto hypotézu potvrdili. Ľudia so silnými nohami majú menšiu pravdepodobnosť, že sa u nich po infarkte vyvinie srdcové zlyhanie a oni ho neprežijú. Posilňovanie stehien môže byť prevenciou infarktu a srdcových zlyhaní a podporovať aj pacientov, ktorí už infarkt prekonali.
Do štúdie bolo zaradených 932 pacientov hospitalizovaných v rokoch 2007 až 2020 s akútnym infarktom myokardu, ktorí pred prijatím netrpeli srdcovým zlyhaním a u ktorých sa počas hospitalizácie nerozvinuli komplikácie srdcového zlyhania. Ako ukazovateľ sily nôh bola meraná maximálna sila štvorhlavého stehenného svalu. Pacienti sedeli na stoličke a počas piatich sekúnd čo najsilnejšie sťahovali štvorhlavý sval stehenný.
Japonskí vedci analyzovali súvislosť medzi silou kvadricepsov a rizikom vzniku srdcového zlyhania. Analýza bola upravená podľa faktorov, o ktorých je známe, že súvisia s rozvojom srdcového zlyhania po infarkte myokardu, vrátane veku, pohlavia, indexu telesnej hmotnosti, predchádzajúceho infarktu myokardu alebo anginy pectoris, diabetu, fibrilácie predsiení, chronickej obštrukčnej choroby pľúc, a funkcie obličiek.
„Sila štvorhlavého svalu stehenného je v klinickej praxi ľahko a jednoducho presne merateľná. Naša štúdia naznačuje, že sila kvadricepsov by mohla pomôcť identifikovať pacientov s vyšším rizikom vzniku srdcového zlyhania po infarkte myokardu, ktorí by potom mohli byť intenzívnejšie sledovaní. Výsledky treba zopakovať v ďalších štúdiách, ale naznačujú, že silový tréning zahŕňajúci štvorhlavý sval stehenný by mal byť odporúčaný pacientom, ktorí prekonali srdcový infarkt, aby sa predišlo srdcovému zlyhaniu,“ tvrdí hlavný autor štúdie Kensuke Ueno z Univerzity Kitasato v Japonsku.