Gepardi v Indii vyhynuli v roku 1952. Od októbra minulého roka bolo v rámci vládneho programu do indického národného parku Kuno v štáte Madhjapradéš prepravených 20 gepardov z Juhoafrickej republiky a Namibie. India počíta s tým, že v priebehu piatich až desiatich rokov prijme celkovo 50 týchto mačkovitých šeliem.
Prvých osem gepardov vypustil do oploteného výbehu s veľkou slávou premiér Naréndra Módí v deň svojich 72. narodenín. Projekt však kritizuje rad expertov na ochranu prírody a divo žijúce zvieratá. Odborníci Módího vládu obviňujú, že jej ide len o publicitu. Národný park Kuno je podľa nich nevhodný pre také veľké množstvo gepardov, ktorí zvyčajne vyžadujú na svoj život územie s rozlohou tisícok kilometrov štvorcových.
Obavy ďalej vzrástli v posledných týždňoch v súvislosti so smrťou troch gepardov v čase, keď boli ešte držaní v malom výbehu na území parku Kuno. Jeden z gepardov zomrel na zlyhanie obličiek, ďalší zomrel z neznámych príčin v apríli. Samica Daksha potom tento mesiac podľahla zraneniam, ktoré utrpela pri násilnom párení, keď bola umiestnená do výbehu spoločne s dvoma samcami.
Indický súd minulý týždeň rozhodol, že národný park Kuno nie je vhodným domovom pre desiatky afrických gepardov. "Na jednom mieste je ich sústredených príliš veľa," uviedol súd a vyzval vládu, aby sa "povzniesla nad politiku" a zvážila umiestnenie gepardov tiež v iných štátoch, ako je Radžasthan, kde miestny parlament ovláda opozícia.
Indickí vedci, ktorí riadia plán návratu gepardov do voľnej prírody, vyhlasujú, že úmrtie sa dalo očakávať a že neznamenajú zlyhanie projektu. Pripomenuli tiež, že sa v Indii od začiatku programu narodili už štyri gepardí mláďatá.