Väčší podvod ako BMG Invest
Július Šáray, advokátska kancelária Advokaat s.r.o.
- Celý prípad Axe Capital Group by som porovnal s prípadom BMG Invest. Rozdiel je v tom, že čo bolo vtedy v korunách, je teraz v eurách. Bavíme sa o desiatkach miliónov eur. Podľa našich informácií je poškodených klientov násobne menej, no vkladali oveľa väčšie sumy. Klient dostal prístup do aplikácie, ktorá mu ukazovala, že jeho peniaze sú v dobrých rukách a zarábajú. Problém nastal pri druhej či tretej štvrťročnej platbe, keď ľudia výnosy nedostali. Vtedy sa začali aj prvé trestné oznámenia. Keď vám niekto sľúbi 40 % výnos, je to, samozrejme, lákavé. Spoločnosť sa zároveň tvárila, že investuje do kryptomien, ktorým mnohí ľudia nerozumejú. Momentálne sa bránia zlým stavom kryptomien, je to však len barlička. Bol to veľmi prepracovaný podvod. Vystupovanie zástupcov firmy bolo na úrovni, čo dodávalo celému projektu dôveryhodnosť.
Súdne uznesenie: Bolo to bezstarostné nakladanie s miliónmi
Nový Čas má k dispozícií uznesenie, ktorým Špecializovaný trestný súd v Pezinku poslal do väzby Béreša a Šofranka. Podľa uznesenia malo ich konanie všetky znaky pyramídovej hry a Béreš sám seba označoval za „sofistikovaného investičného mága.“
1. Ako fungoval podvod:
Podľa obvinenia Béreš sám vo vlastnom mene aj v spolupráci s ďalšou osobou spoločne vystupovali v mene troch spoločností. „Za účelom vylákania finančných prostriedkov uzatvorili s doposiaľ presne nezisteným počtom najmenej sto osôb zmluvy o sprostredkovaní kúpy a predaja cenných papierov, zmluvy o správe mien, zmluvy o podpore projektov,“ píše sa v uznesení. Nedisponovali však potrebným povolením na vykonávanie investičných služieb od NBS a takto vylákané finančné prostriedky nepoužili na nimi deklarované účely, ale prevádzali ich na svoje osobné účty, resp. účty spriaznených osôb.
„Toto obchodovanie nevykazovalo dostatočné výnosy, nezanedbateľnú časť finančných prostriedkov spotrebovávali a spotrebovávajú pre osobnú potrebu, používali a používajú ich na prevádzkové náklady spoločností a veľkú časť prostriedkov využívali na vyplácanie odmien sprostredkovateľov, vyplácanie výnosov a vkladov starším ‚investorom/klientom‘,“ opisuje sa v uznesení sudkyne.
Tento podvod podľa uznesenia napĺňa znaky pyramídovej hry podľa tzv. Ponziho schémy, ktorú neustále inovovali. V uznesení sa hovorí o najmenej 100 osobách a škode vo výške 6,65 mil. eur, skutočné počty budú však oveľa vyššie. Podľa uznesenia Béreš lákal investorov aj cez „pozlátku luxusných kancelárií v moderných administratívnych budovách, v ktorých si obvinený mal prenajať celé poschodia vrátane vybavenia množstvom drahých výkonných monitorov a počítačov, hoci v podstate nemal realizovať žiadne reálne obchody“.