Protesty pomohla zorganizovať COPA-COGECA, najväčšia organizácia na ochranu záujmov európskych farmárov. Jej predseda Pekka Pesonen demonštrantov uistil, že organizácia chce riešiť nové problémy na východných hraniciach EÚ, ktoré si vyžadujú "spoločnú európsku odpoveď".
Farmár Tomáš Volkai zo spoločnosti Dubina v okrese Trebišov upozornil, že po uvoľnení ciel a kvót voči ukrajinským výrobkom sa na východnom Slovensku už od augusta 2022 zhoršil predaj pšenice a ostatných komodít. "Kamióny vykladali ukrajinské obilie hneď za hranicami, čo slovenským farmám z tejto oblasti zablokovalo tradičný trh sever - juh, čiže Poľsko a Maďarsko. Dočasný zákaz dovozu ukrajinských komodít presadený EÚ, do 5. júna 2023, situáciu mierne zlepšil, keď sa čas zásob zo skladov podarilo vypredať, ale za ceny pod výrobnými nákladmi," uviedol.
Situáciu nezlepší ani nadchádzajúca žatva, lebo ceny sa pohybujú na úrovni leta 2018 (do 1600 eur tona pšenice), pričom tohoročné vstupy - hnojivá, príprava a cena práce - sú oveľa vyššie ako predtým.
To znamená stratu niekoľko sto eur na hektár. V septembri farmári musia zakladať novú úrodu a myslieť na budúcoročné výnosy. To ich núti zvažovať, či vôbec pestovať obilniny, ale alternatíva v podobe pestovania zeleniny či ovocia je v regióne nepriechodná. "Ak sa nezavedú clá alebo kvóty, v ďalších rokoch bude veľký problém zaistiť existenciu fariem," odkázal Volkai.